Dobrze zaprojektowane

Większa powierzchnia domu nie oznacza, że będzie nam się w nim lepiej mieszkało. Według tej zasady i29 interior architects i Chris Collaris zaprojektowali dom wakacyjny, który pomimo swojej mocno ograniczonej przestrzeni stał się zarówno wygodny, jak i piękny.

Ten kompaktowy dom z widokiem na otaczającą przyrodę został zbudowany dla czteroosobowej rodziny w holenderskim Vinkeveen. Na zaledwie 55 metrach kwadratowych projektantom z i29 interior architects i Chrisowi Collarisowi udało się połączyć wygodę z minimalistyczną elegancją. Inteligentny układ i mądre rozmieszczenie funkcji pozwala wykorzystać każdy centymetr kwadratowy. Znajdziemy tutaj: salon, kuchnię z jadalnią, patio, trzy sypialnie, jedną łazienkę i dwie toalety.

Budynek, usytuowany na podłużnej działce blisko jeziora, eksponuje wszystko to, co krajobraz ma mu do zaoferowania. Przepiękne widoki i duże nasłonecznienie wpłynęły niewątpliwie na bryłę domu, który w sezonie letnim przypomina ukrytą w zieleni rzeźbę. Ascetyczna fasada z niewidocznymi zakończeniami dachowymi oraz duże okna i drzwi przesuwne powodują, że otoczenie delikatnie przenika do środka.

Wewnątrz domu różnorodne wysokości sufitu wyraźnie wydzielają obszary i funkcje, a niestandardowe meble i zintegrowane szafki podkreślają ten wizualny zabieg. Projektanci wykorzystali proste materiały – panele z naturalnego drewna dębowego i bejcowane na czarno połączyli z szorstką fasadą z drewna sosnowego i polerowaną betonową podłogą. Dążyli do efektu, w którym bryła budynku i jego wnętrze będą mocno ze sobą współgrać.

Projektanci na każdym etapie pracy stosowali rozwiązania zapewniające oszczędność miejsca. Ich zdaniem tworzenie wysokiej jakości w architekturze nie zawsze odbywa się według zasady „im większe, tym lepsze”. Dzięki prostym, ale inteligentnym zabiegom, dom uzyskał bardzo wysoki standard, a jednocześnie jest energooszczędny, przyjazny dla środowiska i – co zaskakujące – został zbudowany na naprawdę niewielkiej powierzchni. Jest to przykład małego domu; eleganckiego, wygodnego, ale bez ustępstw w zakresie wyposażenia wnętrz i architektury.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nadmorskie ukojenie

Nadmorskie ukojenie

Gdynia | 12 stycznia 2023

120 m kw. na obrzeżach Gdyni wypełniły ciepłe kolory i funkcjonalne rozwiązania

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki