David Chipperfield zdobywa Nagrodę Pritzkera 2023

Brytyjski architekt David Chipperfield zdobywa Nagrodę Pritzkera 2023 za „niedoceniony, ale transformujący” dorobek obejmujący cztery dekady. Chipperfield jest 52. laureatem prestiżowej Pritzker Architecture Prize, która jest uważana za najważniejsze wyróżnienie w międzynarodowej architekturze.

Jury pochwaliło go za „omijanie trendów” i doceniło jego „zaangażowanie w architekturę subtelnej, ale transformującej obecności obywatelskiej”.

– Traktuję tę nagrodę jako zachętę do dalszego zwracania uwagi nie tylko na istotę architektury i jej znaczenie, ale także na wkład, jaki jako architekci możemy wnieść w sprostanie egzystencjalnym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi i nierównościami społecznymi – powiedział Chipperfield.

Urodzony w Londynie w 1953 roku, Chipperfield rozpoczął karierę po ukończeniu Kingston School of Art w 1976 roku, a następnie  Architectural Association w 1977 roku.

Pracował dla innych laureatów Nagrody Pritzkera, Normana Fostera i Richarda Rogersa, zanim w 1985 roku założył w Londynie swoją pracownię David Chipperfield Architects, która dziś ma biura w Londynie,  Berlinie, Mediolanie, Szanghaju i Santiago de Compostela.

W 2022 roku pracownia Chipperfielda była jedną z nielicznych, które w zdecydowany sposób potępiły wojnę na Ukrainie i zrezygnowały z realizacji rosyjskich projektów, np. renowacji budynku Centralnego Telegrafu – moskiewskiego zabytku architektury z 1927 roku.

Światowi architekci banują Rosję!

Skromny i szczery

W wywiadzie, który w 2020 roku David Chipperfield udzielił portalowi Dezeen, architekt wyjaśnia, że jego determinacja zrekompensowała brak naturalnego talentu i że czasami czuje się „trochę fałszywy”.

– Determinacja i zaangażowanie mogą zrekompensować talent – powiedział. – Często rozmawiam z żoną, nie wierzę, że jestem utalentowany jako architekt, prawdopodobnie jestem po prostu bardziej wytrwały.

Chipperfield wyjaśnił, że pomimo ukończenia wielu nagradzanych budynków na całym świecie, nadal cierpi na syndrom oszusta, gdyż w porównaniu z niektórymi rówieśnikami czuje się „pozorantem”.

– Nie jestem tak utalentowaną postacią jak Renzo (Piano to włoski architekt nagrodzony Pritzkerem w 1998 r. – przyp. red.). Jestem dobrym katalizatorem, myślę, że jestem dobrym prowokatorem i dobrym strategiem – mam poczucie celu, ale nie mam wrodzonych talentów twórczych na poziomie kogoś takiego jak Renzo, czy Frank Gehry albo Álvaro Siza – kontynuował. – Więc w tym sensie czuję się trochę fałszywy.

Sir David Chipperfield

Brytyjski architekt znany z projektowania i renowacji muzeów, w tym River and Rowing Museum w Henley-on-Thames i Figge Art Museum w Davenport czy Neue Nationalgalerie w Berlinie. Był jedynym Brytyjczykiem, który został wybrany do przebudowy muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern w 1994.

Ostatnie dzieło Miesa van der Rohe po renowacji

Jest honorowym członkiem zarówno Amerykańskiego Instytutu Architektów, jak i związku zawodowego architektów Bund Deutscher Architekten (BDA). W 2010 roku otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla architektury w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Następnie w 2011 roku nagrodzono go królewskim złotym medalem Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA). Założone w 1984 roku studio David Chipperfield Architects posiada cztery biura w Londynie,  Berlinie, Mediolanie, Szanghaju i Santiago de Compostela.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: