Riken Yamamoto zdobywa Nagrodę Pritzkera 2024

Japoński architekt Riken Yamamoto został laureatem tegorocznej Pritzker Architecture Prize za budynki, które są „tłem i pierwszym planem w życiu codziennym”.

Riken Yamamoto, który jest 53. laureatem Pritzker Architecture Prize i dziewiątym z Japonii, został uhonorowany za swoje budynki, których celem jest wspieranie społeczności.

– Dla mnie rozpoznawanie przestrzeni to rozpoznawanie całej społeczności –  powiedział Yamamoto. – Obecne podejście architektoniczne kładzie nacisk na prywatność, negując konieczność relacji społecznych. Jednak nadal możemy szanować wolność każdej osoby, żyjąc razem w przestrzeni architektonicznej jako republika, sprzyjając harmonii między kulturami i fazami życia.

Jury, kierowane przez chilijskiego architekta i zdobywcę Nagrody Architektury Pritzkera w 2016 roku Alejandro Aravenę, uznało, że wiele ideałów w pracy Yamamoto, w tym rozmycie przestrzeni publicznych i prywatnych, może zostać zastosowanych w przyszłych miastach.

– Jedną z rzeczy, których najbardziej potrzebujemy w przyszłości miast, jest stworzenie warunków poprzez architekturę, które pomnażają możliwości spotkania się i interakcji ludzi – wyjaśnił Aravena.

Riken Yamamoto urodził się w 1945 roku w Pekinie, jednak od pięciu dekad związany jest prywatnie i zawodowo z Japonią. Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Nihon w 1967 roku oraz studia magisterskie na Uniwersytecie Sztuki w Tokio w 1971 roku, po czym kontynuował studia na Uniwersytecie Tokijskim.

Zbudował liczne prywatne domy, dzielnice mieszkaniowe, szkoły, kampusy uniwersyteckie, budynki obywatelskie, muzea, a nawet remizę strażacką. Jego prace często zawierają tarasy, dziedzińce i inne przestrzenie zewnętrzne, które mogą zachęcać do interakcji z otoczeniem budynku.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: