Legenda światowej architektury na dwóch wykładach w Polsce!

Na zaproszenie firmy Geberit, we wrześniu Polskę odwiedzi chilijski architekt, Alejandro Aravena. Laureat Nagrody Pritzkera będzie gościem specjalnym wydarzeń organizowanych w Warszawie i Krakowie. Będą to pierwsze wystąpienia architekta w naszym kraju.

Alejandro Aravena ukończył studia architektoniczne na Universidad Católica de Chile. W latach 2000-2005 był profesorem na Uniwersytecie Harvarda, gdzie powstał Elemental, założony w 2001 roku, kierowany przez Alejandro Aravenę z partnerami Gonzalo Arteagą, Juanem Cerdą, Victorem Oddó i Diego Torresem. W 2010 roku otrzymał tytuł Honorary International Fellow of the Royal Institute of Architects. Od 2011 roku jest członkiem Rady Programu Miast w London School of Economics. Prace Araveny i Elemental zostały wyróżnione Srebrnym Lwem na Biennale w Wenecji (2008) i nagrodą Gothenburg Award for Sustainability (2017). W 2016 roku Aravena otrzymał Pritzker Architecture Prize i był kuratorem XV Biennale w Wenecji. Od 2020 roku jest przewodniczącym jury nagrody Pritzkera.

Alejandro Aravenę wyróżnia zaangażowanie w budowę domów socjalnych. Razem z założonym przez siebie studiem Elemental budują „mieszkania przyrostowe”, pozwalające na poprawę sytuacji ekonomicznej obywateli znajdujących się najtrudniejszym położeniu.

Pierwszy taki projekt powstał w mieście Iquique w Chile. Zadaniem było zaprojektowanie mieszkań dla 100 rodzin, przy ograniczonych funduszach zapewnianych przez rząd. Na potrzeby projektu opracowano „pół dobrego domu” dla każdej rodziny. Architekt stworzył budynki w wersji podstawowej, z możliwością ich powiększenia, gdy będzie to wykonalne finansowo. W rezultacie powstało osiedle ze stale rosnącymi wartościami nieruchomości. 

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Aravena był zaangażowany również w odbudowę miasta Constitución, gdzie po trzęsieniu ziemi wybudował osiedle Villa Verde Housing (2013), nadmorską promenadę (2014) i Centrum Kultury (2013-2015). Za sukces przedsięwzięć zespołu odpowiada ich pełne zaangażowanie w proces powstawania mieszkań dla potrzebujących oraz bliski kontakt z ludźmi, dla których te przestrzenie powstają.

Godne uwagi są również projekty obiektów publicznych. Do najważniejszych jego prac w tej kategorii można zaliczyć budynki wchodzące w skład kampusu Uniwersytetu Katolickiego w Santiago – Szkoła Medyczna (2004), Architektoniczna (2004) oraz Matematyczna (1999). Projekty te charakteryzuje monumentalność i surowość formy.

We wrześniu 2023 roku, Alejandro Aravena, będzie gościem specjalnym wydarzeń organizowanych przez firmę Geberit. 19 września w SARP w Warszawie, odbędzie się konferencja ekspercka, podczas której architekt wygłosi wykład. Drugie wystąpienie zostało zaplanowane na 20 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Obowiązuje bezpłatna rejestracja na wydarzenia: tutaj

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Architekci mają głos!

Architekci mają głos!

Nowy Jork | 17 lutego 2023

Polecamy najciekawsze wystąpienia architektów na popularnych konferencjach TED