Francis Kéré z Nagrodą Pritzkera 2022

Najważniejsze wyróżnienie w świecie architektury przyznano Francisowi Kéré, urodzonemu w 1965 roku w Gando w Burkina Faso, a mieszkającemu w Berlinie, architektowi, pedagogowi i działaczowi społecznemu. Werdykt jury 15 marca 2022 roku ogłosił sam Tom Pritzker, prezes Fundacji Hyatt i spadkobierca fundatorów nagrody.

Pochodzący z Zachodniej Afryki architekt aktywnie działa na rzecz najuboższych regionów, dotkniętych brakiem odpowiedniej architektury i infrastruktury. Tworzone przez niego szkoły, placówki medyczne, mieszkania pracownicze, budynki użyteczności publicznej oraz przestrzenie integracyjne powstają w duchu przemyślanego wykorzystania lokalnych materiałów, a także angażują w prowadzone prace miejscową społeczność.

– Mam nadzieję, że zmienię paradygmat, że przekonam ludzi do podejmowania ryzyka w imię realizacji marzeń – mówił Kéré, 51. laureat Nagrody Pritzkera. – Każdy zasługuje na jakość, każdy zasługuje na komfort i każdy zasługuje na luksus. Jesteśmy ze sobą powiązani, biedni i bogaci, a obawy związane z klimatem, demokracją i niedoborem dotyczą nas wszystkich.

Wiele projektów autorstwa Kéré znajdziemy w Afryce, w krajach takich jak Republika Beninu, Burkino Faso, Mali, Togo, Kenia, Mozambik, Togo i Sudan. Stworzone przez niego pawilony i instalacje pojawiły się jednak również w Danii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Architekt od 2005 roku prowadzi w Berlinie pracownię Kéré Architecturejest również inicjatorem działającej od 1998 roku Fundacji Kéré, która zajmuje się pozyskiwaniem funduszy na rozwój projektów prowadzonych w jego rodzinnym mieście.

– Działalność Kéré przypomina nam, że architektura powinna się skupiać nie na obiekcie, lecz na celu. Że ważny jest nie produkt, lecz proces – podkreśla jury konkursu. – Jego projekty powstają dla społeczności i dzięki społeczności, z której potrzeb się rodzą.

 

Nagroda Pritzkera

Nagroda Pritzkera (Pritzker Architecture Prize) przyznawana jest każdego roku architektom, których projekty wyróżniają się swoim społecznym zaangażowaniem. Laureat otrzymuje 100 tys. dolarów oraz medal wykonany z brązu.

Nagrodę ufundował Jay A. Pritzker (1922–1999) wraz z żoną Cindy w 1979 roku. Rodzina Pritzkerów to właściciele międzynarodowego biznesu z siedzibą główną w Chicago, m.in. sieci hoteli Hyatt, zlokalizowanych na całym świecie. Pritzkerowie znani są również ze wspierania aktywności edukacyjnych, naukowych, medycznych i kulturalnych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: