Uzdrawiającą moc sztuki. Oto laureaci Art in Architecture Festival

Cosentino, producent wielkoformatowych powierzchni Silestone i Dekton, od wielu lat angażuje się w szereg inicjatyw związanych ze sztuką na całym świecie. Firmy nie mogło zatem zabraknąć przy trzeciej edycji konkursu Art in Architecture Festival.

Jako firma wierząca w uzdrawiającą moc sztuki, Cosentino objęło Mecenat nad wydarzeniem, promującym ideę wprowadzania przez architektów dzieł polskich artystów do przestrzeni prywatnych i komercyjnych. Uroczysta gala, podczas której ogłoszono werdykt i przyznano laureatom statuetki Złotego Leonarda, odbyła się 7 grudnia 2021 roku w warszawskiej Zachęcie.

Celem festiwalu Art in Architecture jest zachęcanie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami. Konkurs skierowany jest do trzech stron, biorących udział w realizacji wnętrza obiektu prywatnego lub komercyjnego – inwestora, architekta oraz artysty, którym razem udaje się stworzyć unikatową przestrzeń. Mecenasem konkursu została hiszpańska firma Cosentino, będąca jednym z wiodących mecenasów sztuki, dbającym o dziedzictwo kulturowe – zarówno w Polsce jak i na świecie, wspierającym artystów i popularyzującym ich twórczość. Tegoroczna, trzecia już edycja została zakończona, a wyniki konkursu ogłoszono podczas uroczystej Gali.

Wręczenie laureatom konkursu statuetek Złotego Leonarda odbyło się 7 grudnia 2021 r. w budynku Zachęty, Narodowej Galerii Sztuki. Wśród obecnych gości pojawiło się jury w składzie dr Józef Chwedorowicz – dyrektor festiwalu; architekt wnętrz Aleksander Jankowski – Jankowski i Oprychał Pracownia Projektowa; achitekt wnętrz Joanna Kulczyńska – Kulczyński Architekt; achitekt Katarzyna Kuo Stolarska – Kuoo Architects; Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska – artystka, projektantka, historyk sztuki, wystawiennik oraz achitekt Przemo Łukasik – Medusagroup. Nad wynikami konkursu pracowało jednak większe grono ekspertów, wśród nich achitekt Witold Dudek – APA Wojciechowski Architekci; Piotr Kroenke – wieloletni dyrektor GTC; Aleksander Roszkowski – artysta malarz oraz Oskar Zięta – architekt/artysta, prezes Zieta Studio. Gośćmi specjalnymi były redaktor naczelna Elle Decoration – Małgorzata Szczepańska oraz Aneta Konowrocka z Cosentino, hiszpańskiej firmy, będącej mecenasem wydarzenia. Uroczystą Galę poprowadziła Ewa Mierzejewska – historyk sztuki, ekspert w dziedzinie urządzania wnętrz.

Jury przyznało statuetki Złotego Leonarda za pierwsze miejsca oraz dodatkowe wyróżnienia w 4 głównych kategoriach.

Art in Architecture festival

Kategoria: Mieszkanie/dom

W kategorii Mieszkanie/dom wygrał projekt wnętrza domu autorstwa pracowni Pulva Adama Pulwickiego zrealizowany dla inwestora prywatnego. Jednym z podstawowych założeń projektu było połączenie architektury i sztuki jako wzajemnie uzupełniających się elementów. Monochromatyczne wnętrze wzbogacają świadomie dobrane obrazy w tonacjach czerwieni, żółci, a nawet ciemnych różów i fioletów, które pojawiają się w malarstwie Katarzyny Zygadlewicz. Ważnym i świadomie wprowadzonym elementem przestrzeni są też rzeźby Tomasza Górnickiego, które budują dialog z otoczeniem.

– Malarstwo Katarzyny Zygadlewicz i rzeźby Tomasza Górnickiego odegrały kluczową rolę w projekcie. Domknęły minimalistyczny koncept, wprowadziły kolor i emocje – tak werdykt jury uzasadniała achitekt Katarzyna Kuo Stolarska.

Wyróżnienie zdobyła zaś pracownia mow.design studio – Weronika Król i Marta Żebrowska za realizację wnętrze domu w Hiszpanii dla inwestora prywatnego. Dom choć zlokalizowany zagranicą jest pełen polskich akcentów. Rzeźby Karola Wyciska i Mateusza Góralczyka oraz obrazy Andrzeja Kozyry i Jerzego Kenara, wspaniale dopełniają wnętrze, sprawiając, że polska sztuka i wzornictwo nie odbiegają od światowego poziomu.

– W tym projekcie udało się uniknąć sprowadzenia sztuki do roli obiektu dekoracyjnego. Została użyta i wkomponowana we wnętrza w sposób świadomy i intrygujący. Samo wnętrze skomponowane jest bardzo harmonijnie i proporcjonalnie, a obiekty sztuki tworzą całość zapraszając do interakcji, relaksu, kontemplacji – w imieniu jury mówiła Joanna Kulczyńska.

Kategoria: Przestrzeń publiczna

W kategorii Przestrzeń publiczna miejsce pierwsze zajęli Maciej Siuda Pracownia i Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy za projekt wnętrz Szkoły Podstawowa nr 399 wraz z zespołem przedszkolnym w Warszawie. Projekt od wczesnego etapu powstawał we współpracy z artystkami Moniką Sosnowską i Katarzyną Przezwańską, co pozwoliło na wkomponowanie prac artystycznych jako integralnych części budynku. Sosnowska kontynuuje charakterystyczną dla jej twórczości pracę z dekonstrukcją elementów architektury. Przezwańska pracując na makiecie budynku i analizując lokalne otoczenie przyrodnicze, opracowała kolory i strukturę elewacji oraz wnętrz. W efekcie powstały prace, które współtworzą atmosferę i materialność budynku, będąc jego nierozerwalną częścią, a nie dekoracyjnym dodatkiem.

– Najlepszą przestrzenią publiczną, w której obserwować można związki między architekturą a sztuką, jest przestrzeń edukacji. Jeżeli w dodatku to przestrzeń, w której kształtuje się charaktery młodego pokolenia, które od najmłodszych lat rozwija się i dorasta w otoczeniu wysokiej próby architektury i sztuki, której nie trzeba szukać w wybitnych galeriach czy muzeach sztuki nowoczesnej, lecz jest na wyciągnięcie ręki, to taka przestrzeń staje się w dodatku przestrzenią przyszłości – uzasadniał przyznanie głównej nagrody Przemo Łukasik.

Art in Architecture festival

Wyróżnienia zaś zostało przyznane pracowni NArchitekTURA – Bartoszowi Haduch, Michałowi Haduch i Łukaszowi Marjańskiem oraz Muzeum Narodowemu w Krakowie za aranżację wystawy „Hokusai. Wędrując…”, która jest próbą wykreowania w ramach sal muzealnych przestrzeni na pograniczu sztuki, architektury i natury. Oprócz wyjątkowych drzeworytów Katsushiki Hokusaia (1760-1849), inspiracją dla projektu były motywy zakorzenione w japońskiej tradycji, kulturze i estetyce.

– Kadrowane widoki, cienie, stopniowo odsłaniana tajemnica. Napięcie i dynamika wynikająca z delikatnej deformacji oraz przemyślany scenariusz sprzyjający osobistej refleksji, tak ważnej w strefach publicznych. Kształtowanie przestrzeni przenosi sztukę na architekturę, która nosi znamiona sztuki samej w sobie – mówiła podczas gali Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska.

Kategoria: Biuro

Kolejną kategorią, w jakiej przyznano nagrody, było Biuro. Tu wygrał projekt biura Echo Investment w Warszawie autorstwa Pracowni MIXD. Projekt ten bezpośrednio nawiązuje do charakteru działalności inwestora. Rolę dekoracji w całym biurze pełnią prace polskich artystów (Martyny Berger, Nikodema Szpunara, Macieja Błaźniaka) oraz międzynarodowej grupy architektów zrzeszonych przez serwis Desplans. Część z tych grafik jest artystyczną interpretacją obiektów wzniesionych przez Echo Investment i została wykonana specjalnie na potrzeby tego biura. Rozmieszczono je według ściśle przemyślanego klucza.

– Po pierwsze, prace nawiązują do charakterystycznej działalności inwestora – architektury, wzornictwa i urbanistyki. Wszystkie te artefakty w sposób podprogowy przekazują – kulturę firmy. Po drugie, część z eksponowanych na ścianach biura obrazów buduje pozytywną atmosferę poprzez zaspokojenie potrzeb emocjonalnych człowieka. Badania psychologiczne potwierdzają, że pracujący w takiej atmosferze ludzie czują się znacznie szczęśliwsi i lepiej funkcjonują – uzasadniał wynik jury Józef Chwedorowicz.

Art in Architecture festival

Wyróżnienie zaś zdobyła pracownia Poco Design, Patrycja Suszek-Rączkowska oraz inwestor Jacek Kulczycki OTO Film za projekt wnętrz biurowych dla firmy OTO Film z muralami autorstwa Moniki Prus. Projekt ten to nowe spojrzenie na przestrzeń biurową. Szeroka na 5m i wysoka na niespełna 3,5m ściana pokryta mikrocementem została oddana w ręce muralistki Moniki Prus. Plątanina czarnych strukturalnych linii z mocnymi plamami koloru tworzy nieoczywiste, dynamiczne sylwetki postaci. Mamy wrażenie burzy mózgów, bez której nie istnieje praca twórcza tak obecna w kreatywnej branży. 

– Praca wyróżniona za umiejętność wyeksponowania w prostych materiałowo wnętrzach, zaadoptowanego na potrzeby biurowe budynku mieszkalnego muralu autorstwa Moniki Prus. Jednocześnie poprzez duże przeszklenia praca prowadzi dialog z otaczającym terenem zewnętrznym. Wzbudza ciekawość, dodaje kolorytu, zaprasza do zadumy – uzasadnienie werdyktu jurora Witolda Dudka odczytał Alek Jankowski.

Kategoria: Hotele

Ostatnią z ocenianych kategorii był Hotel. Pierwsze miejsce zajęła tu również pracownia MIXD z inwestorem Grupą Accor, tym razem za wnętrza hotelu Ibis Styles Sarajewo z serią murali autorstwa Karola Banacha. Jako motyw przewodni projektu wykorzystano olimpiadę zimową 1984 roku – wydarzenie, które z ogromną nostalgią wspominają do dziś mieszkańcy Sarajewa. Seria murali autorstwa Karola Banacha w typowy dla artysty ciepły, pogodny i pełen poczucia humoru sposób przedstawia lokalne krajobrazy i ludzi spędzających czas na uprawianiu sportów zimowych. Prace te znakomicie współgrają z przewodnim tematem projektu hotelu i oddają emocjonalny stosunek mieszkańców Sarajewa do tego wydarzenia.

– Flirtująca z architekturą sztuka jest jej solidarnym komponentem. To nie tylko dekoracja, ale często jej podstawowa treść. Sztuka, podobnie jak architektura umiejętnie łączy różne style, nie ograniczając się do wystudiowanych zestawień. Sztukę regionalną zestawia się ze współczesną. Mieszają się formaty i techniki, a autorzy projektu często puszczają do nas oko, nie bojąc się w tych zestawieniach nawet żartu – mówił Przemo Łukasik.

Wyróżnienie otrzymali Małgorzata i Wojciech Żółtowscy z pracowni Manufaktura69 za hotel Galery69. W przestrzeni wspólnej hotelu każdy centymetr powierzchni pełni rolę wystawienniczą dla obrazów Małgosi vel Meggy Bernhardt oraz wykonanych wspólnie z Wojtkiem rzeźb. Jest tu również kilka prac przyjaciół artystów – Jana Pruskiego, Roberta Listwana, Henryka Cześnika. W gablotach zaś biżuteria wykonana przez Tomasza Żółtowskiego oraz unikatowe suknie projektantki Isabelli Cremer.

– Ważne wyróżnienie przyznajemy pracowni Manufaktura 69 za stworzenie całego artystycznego konceptu i stylu, gdzie dzieła sztuki są stałym elementem całości. Wykreowanie przestrzeni, eksponującej obrazy oraz rzeźby, gdzie prowadzony jest dialog pomiędzy zaprzyjaźnionymi artystami, oddającymi dla tego miejsca odrobinę swojej duchowości – wyjaśniała Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska.

Nagroda specjalna

Specjalne wyróżnienie od redaktor naczelnej Elle Decoration, Małgorzaty Szczepańskiej, w kategorii Przestrzeń Publiczna zdobyła Koza Nostra Studio Sp. z o.o. za wystawę „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” poświęconą pamięci prof. Ireny Huml w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Zobacz portfolio Cosentino i dowiedz się więcej o właściwościach materiałów.
***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Szyk i elegancja!

Szyk i elegancja!

Poznań | 19 września 2023

Premiera kolekcji Silestone Le Chic podczas otwarcia Centrum Cosentino Poznań

Chata z piernika

Chata z piernika

Szczawno-Zdrój | 20 czerwca 2023

Odwiedzamy oryginalny dom Jagny Niedzielskiej, propagatorki idei Zero Waste