Słynny brytyjski architekt odbuduje Charków. To będzie miasto przyszłości!

Choć wciąż nie widać końca wojennej zawieruchy w Ukrainie, włodarze zniszczonych miast już teraz pracują nad ich odbudową. W tym tygodniu burmistrz położonego zaledwie 40 km od rosyjskiej granicy Charkowa, Igor Terechow,  spotkał się ze światowej sławy architektem, lordem Normanem Fosterem.

W internetowym spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Fundacji Normana Fostera, reprezentanci uniwersytetów Harvard i Oxford, oraz ukraiński milioner Igor Abramowicz. 

Jak donosi Igor Terekhov, rosyjska armia zniszczyła około 25 proc. miejskiej zabudowy. Odbudowy wymaga wiele budynków administracyjnych, domów, a nawet całych dzielnic. Konieczne będzie wybudowanie nowych obiektów socjalnych – szpitali, szkół i przedszkoli, ale również schronów przeciwbombowych oraz podziemnych parkingów, które w razie potrzeby będą mogły posłużyć jako bunkry.

– Zależy mi na połączeniu sił z najlepszymi umysłami w zakresie planowania, architektury i inżynierii, aby przyczynić się do odrodzenia Charkowa – zapowiedział Norman Foster. – Postaram się połączyć czołowych ukraińskich projektantów z międzynarodowym gronem ekspertów i zapewnić im odpowiednie wsparcie.

Igor Abramowicz podkreślił z kolei, że jako obywatel Charkowa i parlamentarzysta dołoży wszelkich starań, aby po wojnie odbudowa miasta nastąpiła jak najszybciej.

Charków jest jednym z dziesięciu największych miast Ukrainy pod względem powierzchni.  W ubiegłym roku, z liczbą mieszkańców wynoszącą około 1,43 mln, zajął również drugie miejsce (po Kijowie) w zakresie liczby ludności. Ponadto jest jednym z największych ośrodków przemysłowych i kulturalno-naukowych kraju.

Od marca 2022 miasto nosi honorowy tytuł Miasto-bohater Ukrainy za sprawą dekretu, jaki 6 marca wydał prezydent Wołodymyr Zełenski dla upamiętnienia czynów, zbiorowego bohaterstwa i wytrwałości obywateli, którzy bronili swoich miast w czasie inwazji Rosji na Ukrainę.

Norman Foster

Lord Norman Foster

Urodzony 1 czerwca 1935 w Stockport. Ukończył studia na Uniwersytecie Manchesterskim, na Wydziale Architektury i Urbanistyki (School of Architecture and City Planning), a także Uniwersytet Yale’a na Wydziale Architektury (Yale School of Architecture). Jest założycielem międzynarodowego biura architektonicznego Foster and Partners z siedzibą w Londynie. W 1990 roku uhonorowany Nagrodą Miesa van der Rohe, a następnie w 1999 – Nagrodą Pritzkera. Za zasługi dla Wielkiej Brytanii przyznano mu również tytuł szlachecki. Autor m.in. Millennium Bridge w Londynie, najwyższego na świecie wiaduktu Millau, a także drugiego pod względem wielkości budynku na ziemi (1,3 mln m kw.) Terminal 3 w Pekinie.

Pracownia Fostera jest jedną z wielu praktyk architektonicznych, które wycofały się z projektów w Rosji. „Ubolewamy nad rosyjską inwazją na Ukrainę i w rezultacie wstrzymujemy prace nad wszystkimi naszymi projektami w Rosji” – powiedział Foster w oświadczeniu na początku marca.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Z podłogą ze spichlerza

Z podłogą ze spichlerza

Kijów | 27 października 2023

Mieszkanie w Kijowie projektu Riny Lovko i Daryny Shpuryk jest wręcz ascetyczne

Jak pomagać mądrze?

Jak pomagać mądrze?

Warszawa | 22 marca 2022

12 zasad, które mogą usystematyzować i usprawnić pomoc uchodźcom