Połączył w jedno cyrk świata designu

W wieku 54 lat zmarł nagle Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny Dezeen. Stworzył jeden z najważniejszych portali o designie, który jest istotnym punktem odniesienia dla branży architektonicznej oraz projektowej na całym świecie.

Jak poinformowano na portalu, dziennikarz został zabrany do szpitala na oddział intensywnej terapii, gdzie zmarł w czwartek 30 czerwca 2022 r. Pozostawił żonę Rupinder Bhogal, która jest również dyrektorem w Dezeen, dzieci Jordi i Millie Fairs, rodziców Davida Fairsa i Georginę Ledward oraz siostrę Elly Fairs.

 – Ta tragiczna wiadomość łamie serce. Marcus był jak łobuzerski konferansjer, który połączył w jedno cyrk świata designu – skomentował Thomas Heatherwick z Heatherwick Studio.

– Pamiętam, jak szesnaście lat temu powiedział mi, że odchodzi z „Icon”. Próbowałem go od tego odwieść i zasugerowałem, że powinien, zamiast tego wydać papierowy magazyn i nie wchodzić do internetu. Bardzo mądrze, Marcus całkowicie zignorował moją radę i zaczął tworzyć najbardziej udany portal o designie w historii. Był niestrudzony i wyjątkowo utalentowany. Co za strata – dodał Thomas Heatherwick.

Świat Dezeen

Marcus Fairs był niezwykle kreatywnym i ambitnym dziennikarzem, który potrafił nadać wyrazisty styl i szeroki zasięg swoim przedsięwzięciom. Działalność Dezeen zainicjował podobno w swojej sypialni w 2006 roku, a portal bardzo szybko stał się najpopularniejszym i najbardziej wpływowym internetowym magazynem o architekturze, wnętrzach i designie.

W 2007 roku dołączyła do niego żona, Rupinder Bhogal i razem założyli Dezeen Limited,  uruchomili witrynę rekrutacyjną Dezeen Jobs w 2008 roku, a następnie Dezeen Watch Store w 2010 roku. Dezeen przyciąga obecnie ponad dwa miliony unikalnych użytkowników każdego miesiąca.

W ubiegłym roku Dezeen został przejęty przez duńską firmę medialną JP/Politiken Media Group, co pomogło zabezpieczyć przyszłość firmy, którą zbudował Marcus. Podczas przejęcia pisał: „Dezeen istnieje, aby dać naszej globalnej społeczności platformę, na której poruszane są najważniejsze tematy, a najlepsze prace są udostępniane i omawiane. Chcemy, aby Dezeen był w stanie robić to jeszcze długo w przyszłości. Chcemy, aby Dezeen na zawsze pozostał bastionem niezależnego dziennikarstwa, orędownikiem architektury i designu oraz siłą działającą na rzecz dobra na świecie”.

Ręka na pulsie 

Marcus Fairs konsekwentnie zmieniał i unowocześniał dziennikarstwo projektowe, zbliżając do siebie globalną społeczność projektantów. Wspierał także kariery niezliczonych architektów i projektantów na całym świecie. Pomógł wprowadzić dziennikarstwo projektowe w erę cyfrową. Publikując profesjonalne, ale także atrakcyjne wizualnie informacje o architekturze, meblach, modzie i urbanistyce, oraz teksty najważniejszych głosów w tej dziedzinie, stworzył format, który stał się inspiracją dla dziennikarzy na całym świecie.

Stworzył nowy standard dziennikarstwa związanego z projektowaniem, trafnie odpowiadając na zapotrzebowanie na nową narrację lat dwutysięcznych. Wprowadził storytelling projektowy do świata cyfrowego i zauważył ważną rolę prognozowania trendów w myśleniu o designie.

Ważnym elementem Dezeen są również ogłoszenia rekrutacyjne, Dezeen Jobs, kalendarz wydarzeń, kursów. To sprawia, że prawdopodobnie większość osób związanych ze światem designu, codziennie zagląda na Dezeen, aby trzymać rękę na pulsie, sprawdzać najnowsze informacje, a także czerpać inspirację. 

Kim był Marcus Fairs?

Przed założeniem Dezeen, londyński dziennikarz był redaktorem „Icon”, tytułu, który współzakładał w 2003 roku. Międzynarodowy magazyn o architekturze i designie redagował do listopada 2006 roku. „Icon” miał w sobie werwę i odwagę, która sprawiła, że szybko stał się jednym z najbardziej wpływowych i znaczących czasopism projektowych na świecie, zdobywając wiele nagród.

Był pierwszym dziennikarzem cyfrowym, który otrzymał Honorowe Stypendium Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów. Wyróżnienie za „ogromny wkład w architekturę” przyznano mu w styczniu 2017 roku. W 2018 roku „Evening Standard” uznał go za jednego z 1000 najbardziej wpływowych ludzi w Londynie. Był także wyróżniany jako dziennikarz roku i redaktor biznesowy roku.

Fairs przemawiał na niezliczonych konferencjach projektowych na całym świecie, często występował w radiu i telewizji oraz pisał i prezentował dla BBC film dokumentalny o Philippe Starcku. Był także autorem publikacji –„Twenty-First Century Design” (2006), „Green Design”  (2009), „Dezeen Book of Ideas” (2001) oraz „Dezeen Book of Interviews” ( 2013).

Niestrudzony i wyjątkowy

„Niestety nie ma już z nami naszego lidera i mentora. Ale cały zespół Dezeen jest zaangażowany w kontynuowanie tego, co zaczął Marcus i zapewniamy, że jego dziedzictwo przetrwa próbę czasu” – czytamy na portalu Dezeen. „Przez 24 godziny nie będziemy publikować żadnych informacji na Dezeen, ani na kanałach społecznościowych, ponieważ staramy się pogodzić z wiadomościami Wrócimy i znów będziemy działać jutro. W tym czasie prosimy o prywatność dla rodziny Marcusa i zespołu Dezeen, podczas gdy opłakujemy tę ogromną stratę”.

„Bystry dziennikarz i wnikliwy komentator Marcus Fairs zwrócił uwagę na wielu młodych architektów i projektantów i odegrał kluczową rolę w demonstrowaniu, jak dobry projekt może wnieść pozytywny wkład w otaczający nas świat” – napisał w mediach społecznościowych architekt Norman Foster.

Marcus Fairs

Marcus Fairs (1967-2022)

Urodzony w 1967 roku, mieszkał i pracował w Londynie. Był absolwentem projektowania 3D. Karierę dziennikarską rozpoczął, pisząc dla tytułu architektonicznego „Building Design”, a później dla „Building”, gdzie awansował na zastępcę redaktora naczelnego. Pracował także jako wolny strzelec dla tytułów takich jak: „Blueprint”, „The Guardian”, „The Independent on Sunday” i „Conde Nast Traveller”.

Regularnie pojawiał się w radiu i telewizji, m in. prezentując film dokumentalny o Philippe Starcku dla BBC w 2003 r. oraz występując w dużym serialu BBC Home w 2006 r.  Pod koniec listopada 2006 r. uruchomił portal Dezeen i od tego czasu witryna szybko się rozrosła i jest powszechnie uważana za najbardziej wpływową i popularną na świecie.

Jako założyciel i redaktor naczelny Dezeen, zdobywał prestiżowe nagrody, w tym Business Web Editor of the Year w 2013 roku. W tym samym roku został uznany przez Hospital Club za jedną ze 100 najbardziej wpływowych postaci w brytyjskich branżach kreatywnych.  W 2011 roku francuski magazyn „Architectural Digest” umieścił go na liście „100 Qui Comptent” najważniejszych postaci światowego designu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Architekci mają głos!

Architekci mają głos!

Nowy Jork | 17 lutego 2023

Polecamy najciekawsze wystąpienia architektów na popularnych konferencjach TED

To już pewne. Most ogrodów powstanie!

Most ogrodów

Londyn | 30 grudnia 2014

Mer Londynu dał zielone światło na budowę The Garden Bridge.