Biennale Sztuki w Wenecji. Kurator i artyści Rosyjskiego Pawilonu rezygnują

Zaplanowane na 23 kwietnia Biennale Sztuki w Wenecji miało po raz 59. zgromadzić artystów z całego świata. Aktualne działania wojenne w Ukrainie postawiły jednak organizację wydarzenia pod znakiem zapytania. Głos zabrali również artyści z Rosji.

W wydanym w mediach społecznościowych komunikacie Raimundas Malašauskas, kurator Rosyjskiego Pawilonu, a także towarzyszący mu artyści Alexandra Sukhareva i Kirill Savchenkov, ogłosili, że wycofują się z uczestnictwa w wydarzeniu. Wyrazili również wyrazy szacunku i wsparcia dla osób dotkniętych wojną.

– W świetle militarnej inwazji Rosji oraz bombardowania Ukrainy nie wyobrażam sobie pracy nad tym projektem – pisze Malašauskas.

W odpowiedzi organizatorzy Biennale Sztuki jeszcze tego samego dnia wydali oficjalne oświadczenie. W jego treści wsparli decyzję artystów z Rosji:

„Biennale wyraża pełną solidarność z tym szlachetnym aktem odwagi i stoi po stronie powodów, które doprowadziły do tej decyzji; dramatycznie ucieleśniającej tragedię, która dotknęła ludność Ukrainy. Biennale w Wenecji pozostaje miejscem, w którym językiem dialogu jest kultura i sztuka, oraz potępia wszystkich, którzy za pomocą przemocy uniemożliwiają pokojową wymianę poglądów.”

Pawilon Rosyjski powiązany z… Ławrowem

Uwadze publicznej nie umknęły również powiązania organizatorów Rosyjskiego Pawilonu z rosyjskim rządem. Mianowaną przez ministerstwo kultury komisarz Pawilonu jest od 2021 roku Anastasija Karnejewa, córka Nikołaja Wołobujewa, byłego generała FSB, a obecnie szefa firmy Rostech produkującej broń dla Putina. Karnejewa jest również współzałożycielką firmy Smart Art, która w 2019 r. objęła 10-letni patronat nad organizacją Rosyjskiego Pawilonu. Drugą właścicielką jest Jekatierina Winokurowa, córka szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.

W poniedziałek na oficjalnym profilu Pawilonu pojawiło się niepodpisane oświadczenie wspierające decyzję artystów.Biennale w Wenecji

Pawilon Ukraiński. Niewiadoma…

Na ten moment nie wiadomo jak potoczą się losy Ukraińskiego Pawilonu. Prace nad projektem zostały wstrzymane a artysta którego twórczość miała zostać zaprezentowana, 63-letni Pawło Makow, schronił się wraz ze swoją rodziną w Charkowie.

Choć z urodzenia Makow jest Rosjaninem, większość życia spędził w Ukrainie. – Jestem obywatelem Ukrainy, a obywatelstwo jest dla mnie o wiele ważniejsze niż tożsamość etniczna – podkreśla.

Przez ostatnich osiem lat wraz z innymi twórcami aktywnie angażował się we wsparcie ukraińskich żołnierzy. – Straciłem wszelkie związki z Rosją, gdy w 2014 r. rozpoczęła się wojna. Z mojego punktu widzenia nie da się współpracować z państwem, które otwarcie i agresywnie atakuje twój kraj i które zajmuje jego terytorium” – przekonuje artysta.

La Biennale di Venezia

Biennale Sztuki w Wenecji  organizowane jest co dwa lata, od 1895 roku, na przemian z Biennale Architektury. To najważniejszy przegląd sztuki w świecie. Po rocznym zawieszeniu działania z powodu pandemii jako nowy termin Biennale Sztuki wyznaczono 23 kwietnia -27 listopada 2022. Opiekunem Polskiego Pawilonu jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki a tegoroczną reprezentantką – polsko-romska artystka Małgorzata Mirga-Tas.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Z podłogą ze spichlerza

Z podłogą ze spichlerza

Kijów | 27 października 2023

Mieszkanie w Kijowie projektu Riny Lovko i Daryny Shpuryk jest wręcz ascetyczne

Jak pomagać mądrze?

Jak pomagać mądrze?

Warszawa | 22 marca 2022

12 zasad, które mogą usystematyzować i usprawnić pomoc uchodźcom