Betonowa rezydencja architekta

W położonym nad bagnami, trzypiętrowym domu w Radźagirii na Sri Lance nic nie jest przypadkowe. Świat zewnętrzny przenika do wnętrza, zaś przemyślane struktury sprawiają, że budynek jest bezpiecznym schronieniem zarówno podczas gwałtownych monsunów jak i największych upałów. Komfort splata się z funkcjonalnością, praktyczna prostota wygrywa z dekoracją. Nic dziwnego, Studio Dwelling zaprojektował z myślą o własnych potrzebach Palinda Kannangara, jeden z najbardziej uznanych architektów w kraju.

Choć z tarasu można tu obserwować rozświetlone wieżowce, pełniąca funkcję biura i domu rezydencja architekta znajduje się na obrzeżach miasta, z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Całość zaprojektowano niczym prawdziwą fortecę. Zielony dach oraz dwuwarstwowe, betonowe ściany pozwalają naturalnie obniżyć temperaturę wewnątrz. Ażurowa, ceglana elewacja skutecznie odcina domowników od dźwięków pobliskiej ulicy oraz chroni beton przed przegrzaniem.

Brak okien rekompensuje zaś wewnętrzny ogród i widok na okoliczną zieleń. Nie zabrakło również ekologicznych rozwiązań, jak choćby systemu wykorzystywania wody deszczowej.

252 metry kwadratowe podzielono na wygodną przestrzeń do pracy, spotkań z klientami oraz domowego relaksu.

Na parterze znajduje się parking na cztery samochody, kuchnia, pokój modelarski oraz apartament dla gości. Pierwsze piętro w całości poświęcono przestrzeni do pracy, na drugim zaś rozmieszczono salę konferencyjną, salon i bibliotekę. Przylegające do tego poziomu, wychodzące na północ skrzydło skrywa również sypialnię z rozległym balkonem oraz prywatną łazienką. Na najwyższym piętrze znajduje się pawilon mieszkalno-rozrywkowy z widokiem na pobliskie mokradła, pola ryżowe i sady.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Radość z tworzenia

Radość z tworzenia

Londyn | 17 maja 2022

Ten dom małżeństwa architektów, to przytulność ujęta w niestandardową formę

Po prostu mur beton

Po prostu mur beton

Mława | 25 kwietnia 2022

Tradycja przekuta w nowoczesną funkcjonalność. Tak się mieszka w Mławie!