Pandemia nie wpłynęła na nastroje architektów

Aż 61 proc. architektów ocenia sytuację rynkową swoich pracowni jako dobrą lub bardzo dobrą – wynika z najnowszego raportu instytutu BCMM.

Instytut BCMM, w ramach cyklicznego projektu badawczego branży budowlanej, zapytał architektów o ocenę sytuacji rynkowej ich pracowni. Tegoroczne wyniki okazały się rekordowe. Aż 61 proc. badanych określiło sytuację jako pozytywną, podczas gdy jesienią 2020 roku wskaźnik ten wynosił 60 proc. Równocześnie jedynie 7 proc. respondentów ocenia sytuację rynkową negatywnie (przed rokiem 9 proc.).

Optymistyczne nastroje obserwowane są zarówno w mniejszych pracowniach, zatrudniających do trzech architektów (wskaźnik na poziomie 60 proc.), jak i w większych pracowniach architektonicznych, w których 66 proc. badanych pozytywnie ocenia obecną sytuację rynkową.

Skąd tak pozytywne odczucia? Architekci przede wszystkim wskazywali na rozwój rynku budownictwa mieszkaniowego i niemieszkaniowego. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku zanotowano o 32 proc. więcej pozwoleń i zgłoszeń budowy mieszkania niż w analogicznym okresie 2020 roku. Podobnie o 20 proc. wzrosła liczba pozwoleń na budowę nowych budynków niemieszkalnych w pierwszym półroczu tego roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Badanie przeprowadzono w terminie 29.09-20.10 2021 roku na próbie 350 architektów.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nadmorskie ukojenie

Nadmorskie ukojenie

Gdynia | 12 stycznia 2023

120 m kw. na obrzeżach Gdyni wypełniły ciepłe kolory i funkcjonalne rozwiązania

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki