Śląski monument

Pośród sielskich łąk i pagórków nagle wyrasta on, Dom (Nie)Powtarzalny projektu archistudio studniarek + pilinkiewicz. Kolejny dowód na to, że Śląsk to prawdziwe zagłębie doskonałej architektury.

Trudno dziś o tak otwarty i nienaruszony krajobraz jak ten w którym architekci Małgorzata Pilinkiewicz i Tomasz Studniarek zrealizowali swój najnowszy projekt. Nie dziwi zatem pragnienie właścicieli, aby lokalizacja domu pozostała tajemnicą.

Od samego początku architekci dążyli do jak największej integracji architektury z otoczeniem. Na północy dom otacza stary sad przecięty strefą wjazdową, od południa natomiast panorama zjawiskowo otwiera się na pobliskie pola i lasy. Sprzyjający podziwianiu tych widoków horyzontalny układ trzech powtarzalnych z pozoru pawilonów ukrywa trzy różne strefy domu: mieszkalną, sypialną i rekreacyjną. Całość projektu obejmuje łącznie 734 m kw.

Surowość betonowych brył przełamuje ciepłe wnętrze. Użyte materiały wykończeniowe oraz nowoczesne meble stanowią harmonijną i naturalną w wyrazie kompozycję elementów, brył, płaszczyzn, kolorów i faktur. Drewniane tarasy wypełnione roślinnością płynnie łączą się z zielonym otoczeniem a wysunięte nad nimi okapy skutecznie chronią szklane elewacje przed nadmiernym nasłonecznieniem. Elementem łączącym ogród z wnętrzem domu jest również znajdująca się w centrum salonu oranżeria, stanowiąca strefę relaksu i odpoczynku.

Przeszklenia pawilonów dyskretnie zaznaczają granicę strefy domu i otoczenia, jednocześnie zapewniając niczym nieograniczoną możliwość kontemplowania każdej z pór roku.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nadmorskie ukojenie

Nadmorskie ukojenie

Gdynia | 12 stycznia 2023

120 m kw. na obrzeżach Gdyni wypełniły ciepłe kolory i funkcjonalne rozwiązania

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki