MARCIN RUSAK LAUREATEM PIERWSZEJ EDYCJI MAZDA DESIGN AWARD

TEKST: JOANNA SZCZYGIEŁ, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

WARSZAWA 15.10.2017

DESIGN RZECZY WYDARZENIA

Podczas uroczystej gali zakończonego właśnie Łódź Design Festivalu ogłoszono nazwisko pierwszego laureata Mazda Design Award. Tytuł oraz nagrodę przyznano Marcinowi Rusakowi za meble i obiekty Flora. Ta specjalna nagroda ufundowana przez Mazdę w ramach dorocznego konkursu Mazda Design przyznawana jest polskiemu twórcy najciekawszego projektu z dziedziny designu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3 lat. Nagrodę w wysokości 50 tys. złotych laureat odebrał osobiście.

Pomimo młodego wieku jego prace są prezentowane, doceniane i nagradzane na międzynarodowych wystawach na całym świecie, m. in. w Miami, Mediolanie, Londynie czy Dubaju. Nominacja do Mazda Design Award i ostatecznie przyznanie mu tego wyróżnienia zupełnie zaskoczyły projektanta, ponieważ to pierwsza nagroda, którą Marcin Rusak otrzymał w Polsce. Na galę wręczenia nagrody przyjechał specjalnie z Londynu – gdzie na co dzień mieszka i prowadzi swoje własne studio projektowe.

- Flora to są meble na granicy rzeźby, stworzone z materiału, który sam opracowałem, a ten materiał to połączenie żywych kwiatów i tworzywa. Cała ideologia Flory polega na jej efemeryczności, na jej ciągłej zmianie. Kwiaty, które są zatopione w tworzywie ulegają wizualnym zmianom z czasem. Miałem w głowie pomysł stworzenia materiału, który by się starzał. Chciałem, żeby ten materiał miał w sobie poetycki pierwiastek - mówi o swojej pracy projektant.

Marcin Rusak, po tym jak nie dostał się na wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wyjechał z Polski i zdał na Design Academy w Eindhoven - by po dwóch latach przenieść się ostatecznie do Royal College of Art w Londynie. Tam zdobył dyplom i założył własne studio projektowe, gdzie powstawały jego pierwsze projekty i gdzie opracowywał materiał, z którego ostatecznie powstała kolekcja Flora.

Flora_Large_Table_13

Nagroda Mazda Design Award została przyznana w tym roku po raz pierwszy, przez markę Mazda, która od 8 lat promuje innowacyjne projekty młodych designerów w ramach konkursu Mazda Design. Nowa nagroda ma na celu dodatkowo wyróżnić polskich twórców najlepszych realizacji w dziedzinie designu, które łączą w sobie piękno i innowacyjność oraz zgodność z filozofią projektowania Mazdy: KODO – Dusza Ruchu. MDA w swojej pierwszej edycji przyznana została za okres ostatnich trzech lat i jest jedną z najwyższych nagród w swojej dziedzinie - wynosi 50 tys. złotych. Zarówno za nominację projektów do konkursu, jak i wybór pierwszego laureata MDA odpowiedzialne było jury w składzie: Kevin Rice, dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy i Luca Zollino, Lead Designer w europejskim centrum designu Mazdy oraz polscy projektanci: prof. Jerzy Porębski, Maja Ganszyniec i Paweł Miszewski, analityk trendów w dziedzinie designu i innowacji – Zuzanna Skalska, dziennikarze – Anna Grużewska i Filip Niedenthal oraz bloger – Michał Mazur.

Z 20 rekomendacji zgłoszonych do nagrody MDA’17 – jury wybrało kolekcję zaprojektowaną przez Marcina Rusaka. Uzasadniając swój wybór, jurorzy zwrócili uwagę na to, że Flora to niezwykły przykład inspiracji siłami natury w dziedzinie designu oraz bezpośredniego wykorzystania materii organicznej – kwiatów i roślin – do tworzenia mebli i elementów wystroju wnętrz. Każdy z mebli Flora to osobne dzieło designu i sztuki, piękny przedmiot, który pomimo tego, że posiada funkcje użytkowe, zachęca nas do nawiązania głębszej więzi uczuciowej. Jest to najgłębszy wyraz filozofii KODO i design najwyższej próby.

Podczas gali Łódź Design Festival Szymon Sołtysik – dyrektor działu public relations Mazda Motor Poland wręczył również nagrody zwycięzcom konkursu Mazda Design 2017/37 „Piękno przyszłości". W tym roku konkurs przeprowadzono według nowych zasad, a do udziału zaproszeni zostali wyłącznie studenci i absolwenci kierunków artystycznych, projektowych i technicznych. Nagrody, których łączna pula wynosiła 35 tys. zł przyznano w trzech kategoriach – Człowiek, Przestrzeń i Znak. Tytuł Grand Prix otrzymał projekt „Wyłącz się do życia”, którego autorem jest Marek Kasperek.

– W tym roku w konkursie zaproponowaliśmy takie kategorie, które mają uwolnić potencjał młodych projektantów i trochę zmotywować ich do tego, żeby wymyślili nam przyszłość – to, co będziemy mieli za dwadzieścia lat – mówił podczas gali Szymon Sołtysik. – Dlatego, że projektanci samochodów już dzisiaj projektują samochody, którymi będziemy jeździć za 4, 5, 6 lat. Czyli w pewnym sensie są wizjonerami, bo kiedy my zobaczymy te samochody na ulicach, oni już będą pracować nad następną generacją nowych modeli. W tym sensie projekty samochodów muszą wyprzedzać swój czas i pomysł, aby ten konkurs sięgał w przyszłość, to jest też trochę naszą próbą stymulowania młodych projektantów, żeby zachęcić ich do takiego wizjonerskiego myślenia.

– Nagrodę Mazda Design Award wręczyliśmy w tym roku po raz pierwszy, a konkurs Mazda Design organizowany był już po raz ósmy. Zamierzamy te działania w przyszłych latach kontynuować – zapowiedział Sołtysik – bo uważamy, że to jest świetny pomysł na jeszcze silniejsze skojarzenie marki ze światem designu. Widzimy korzyści z tego płynące, bo coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co i jak projektujemy, postrzega Mazdę jako markę, która wyróżnia się designem, wyróżnia się stylem, wyróżnia się kolorystyką, liniami i to nas bardzo cieszy, bo to oznacza, że nasza praca została doceniona.

Zgłoszone do konkursu prace musiały cechować innowacyjność, funkcjonalność, wysoki poziom estetyczny oraz spójność z filozofią projektowania Mazdy – KODO: Dusza Ruchu. Zdaniem jury te kryteria najpełniej zrealizował projekt „Wyłącz się do życia” autorstwa Marka Kasperka. Praca otrzymała tytuł Grand Prix, a jej autor nagrodę w wysokości 15 tys. złotych.

„Wyłącz się do życia” to projekt, który stanowi odpowiedź na jedno z wyzwań świata przyszłości – 
w jaki sposób przywrócić bliski, emocjonalny kontakt pomiędzy ludźmi w świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie. Autor zaprojektował biżuterię – komplet pierścionków będących przykładem nowoczesnego wzornictwa, cechującego się prostotą i funkcjonalnością. Ich zbliżenie powoduje odcięcie ich użytkowników od sygnałów oraz informacji płynących z wirtualnej rzeczywistości oraz nowoczesnych mediów. W dynamicznych kształtach i przeznaczeniu obrączek – widać inspirację KODO, a więc „nasycenie życiem”. To bez wątpienia jedna z rzeczy osobistych, które mogą okazać się nieodłącznym elementem naszego życia codziennego w 2037 roku.

Główną nagrodę w kategorii Przestrzeń i 10 tys. złotych otrzymał Filip Król za projekt wnętrza Mazdy przyszłości. – Projekt Post-Automotive to przestrzeń, która pobudza nasze zmysły, zaprasza nas do środka, inspiruje swoją otwartością, wdziękiem i dynamiką linii i kształtów. To przede wszystkim dzieło człowieka stworzone z myślą o innym człowieku, estetyczna przestrzeń osobista, która inspiruje i sprawia przyjemność. Z takim otoczeniem możemy się utożsamiać 
i zawiązać głębszą więź, co jest istotą podejścia Mazdy do kwestii projektowania. Na szczęście wnętrze samochodu za 20 lat nadal będzie komfortowe, przyjazne oraz piękne – uzasadniał wybór jury Luca Zollino.

W kategorii Znak pierwsze miejsce i 10 tys. złotych przypadło Oldze Winiarczyk, która otrzymała nagrodę za kreatywny, nowatorski i zaskakujący system znaków służący do kontaktu z samochodem w 2037 roku. Nowe ikony to w tym przypadku przede wszystkim nowe funkcje, które mogą prawdopodobnie pojawić się w naszych samochodach za 20 lat. Projekt „Towarzysz” to tak naprawdę nowy język komunikacji ze środkiem transportu i rozwiązanie przyszłości, które może przyczynić się do stworzenia głębszej niż dotychczas relacji pomiędzy użytkownikiem, a jego środkiem transportu.

Jury Mazda Design 2017/37 podjęło decyzję o przyznaniu dodatkowego wyróżnienia Kacprowi Radziszewskiemu za projekt „Emergent”, a więc propozycji symbiozy człowieka oraz rozproszonej sztucznej inteligencji, która leczy oraz zabezpiecza ludzkie ciało. Ta praca zgłoszona w kategorii Człowiek zdaniem jury stanowi niezwykle oryginalną propozycję designu w służbie ludzkiego zdrowia i życia. Uwzględniając kierunek rozwoju technologii w najbliższych latach, daje nowatorskie rozwiązanie problemu uszkodzeń i regeneracji ludzkiego organizmu.

Więcej informacji: www.mazdadesign.pl

Podczas uroczystej gali zakończonego właśnie Łódź Design Festivalu ogłoszono nazwisko pierwszego laureata Mazda Design Award. Tytuł oraz nagrodę przyznano Marcinowi Rusakowi za meble i obiekty Flora.

Tytuł Grand Prix otrzymał projekt „Wyłącz się do życia”, którego autorem jest Marek Kasperek.

Główną nagrodę w kategorii Przestrzeń i 10 tys. złotych otrzymał Filip Król za projekt wnętrza Mazdy przyszłości.

W kategorii Znak pierwsze miejsce i 10 tys. złotych przypadło Oldze Winiarczyk, która otrzymała nagrodę za kreatywny, nowatorski i zaskakujący system znaków służący do kontaktu z samochodem w 2037 roku.

Laureaci konkursu w komplecie na scenie ŁDF.

Marcin Rusak odbiera nagrodę z rąk Szymona Sołtysika.