Tydzień designu w Mediolanie. Co warto zobaczyć? Gdzie będziemy?

Zobaczcie, co planujemy zobaczyć w ciągu całego, intensywnego tygodnia designu w Mediolanie (11-17 kwietnia).

Kwiecień w Mediolanie to dla nas obowiązkowy punkt całorocznego programu wydarzeń związanych z designem. To tutaj zaczyna się dla wielu firm i instytucji sezon nowości produktowych, hucznie ogłasza się premiery wystaw i współpracę ze znanymi projektantami. Z jednej strony komercja, duże projekty, sprzedaż, a z drugiej koncepcja i awangarda. Mediolan ma wszystko – wymagające wystawy, innowacyjne projekty, gotowe produkty. Najważniejszy tydzień designu na świecie to miks idei, biznesu i sztuki użytkowej – szansa dla projektantów, producentów i kuratorów na porządną międzynarodową promocję. To miejsce, gdzie każdy pomysł znajdzie zrozumienie, gdzie warto pokazać swoje projekty i przebijać się przez setki tysięcy tłumnie przybyłych gości.

55. edycja Salone Internazionale del Mobile, www.salonemilano.it
Na targach, jak co roku, z premierami wystawiają się największe i najbardziej cenione marki meblarskie świata. Tegorocznej edycji iSaloni towarzyszy kolejna edycja targów wyposażenia kuchni EuroCucina a także International Bathroom Furniture Exhibition. Salone Internazionale del Mobile to również SaloneSatellite – 19. edycja ekspozycji przygotowanej specjalnie dla nowych talentów i wschodzących marek, dobranych przez grupę kuratorów. W tym roku hasłem przewodnim jest „New Materials, New Design”. Z tej okazji, w czwartek (14 kwietnia) odbędzie się debata na ten temat z udziałem panelistów z czołowych europejskich centrów badawczych. W ramach SaloneSatellite zobaczymy również polskie akcenty – jednym z wybranych przez organizatorów studiów projektowych jest nasz ulubiony Kosmos Project. Na wystawie zaprezentuje się też Agata Nowak. W ramach iSaloni zobaczymy również wiele innych polskich firm, m.in. Paged pod przywództwem kreatywnym Tomka Rygalika (Pawilon 12 / F28) i Comforty (Pawilon 10 / A07) z projektami m.in. Mai Ganszyniec, Krystiana Kowalskiego, Doroty Koziary, Alessandro Mendiniego, Philippe Nigro, Lucidi Pevere i Tomka Rygalika.

Fuorisalone, www.fuorisalone.it
A co poza targami? Tutaj tak naprawdę zaczyna się prawdziwa miejska przygoda. Cały Mediolan będzie świadkiem tysiący wydarzeń związanych z wzornictwem, architekturą, sztuką, a nawet modą. Fuorisalone (czyli poza Salone) jest zbiorem eventów rozproszonych w różnych dzielnicach Mediolanu, trwających równolegle do targów Salone Internazionale del Mobile. Fuorisalone nie jest jednak formalną organizacją i nie jest zarządzana przez jakąkolwiek instytucję. Zaczęło się spontanicznie na początku 1980 roku za pośrednictwem przedsiębiorstw działających w sektorze wyposażenia wnętrz i wzornictwa przemysłowego. Obecnie Fuorisalone rozwija się również w wielu innych powiązanych sektorach w tym: w motoryzacji, technologii, telekomunikacji, sztuce, modzie i food design. W tym roku jednym z polskich acentów podczas Fuorisalone jest realizacja biura prasowego magazynu „Interni” przez polskiego projektanta Maca Stopę. W ramach Fuorisalone warto zobaczyć trzy najważniejsze wydarzenia:

Brera Design District, www.breradesigndistrict.it
W trakcie Fuorisalone Brera Design District będzie obchodzić swoją siódmą edycję. W tym roku wydarzenie powiększa się o nowe ulice od Porta Nuova – Gae Aulenti Via Broletto , Via Legnano via Montenapoleone , po granice wyznaczone przez DUC Brera ( Distretti Urbani del Commercio). W poprzednich edycjach Fuorisalone, Brera Design District odnotowała ponad 138 zdarzeń, które odwiedziło 200 tys. zwiedzających. Na Brerze, w jednym z showroomów, swój nowy projekt dla marki Cappellini prezentuje polski projektant Mac Stopa.

Ventura Lambrate, www.venturaprojects.com
Festiwal zdobył już swoją renomę i stał się dobrym miejscem prezentacji zarówno nowatorskich koncepcji instytucji i szkół, jak i gotowych produktów mniejszych marek. Poprzemysłowe tereny i stare kamienice, położone w północno-wschodniej części miasta na sześć dni zmieniają się w inspirujący teren wystawienniczy. W poszukiwaniu świeżego designu, tłumy młodych ludzi przemierzają co roku uliczki starej dzielnicy Lambrate, odwiedzając kolejne tymczasowe galerie.

Tortona Design Week, www.tortonadesignweek.com
To „dzielnica” mediolańskiego designu, która przyciągnęła w zeszłym roku 115 tys. zwiedzających i zaprezentowała 180 zdarzeń z ponad 20 krajów. To zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń tygodnia designu, w trakcie którego zobaczymy między innymi wystawy z Chin, Francji, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Polski, Czech i Hiszpanii. Bardzo ciekawie zapowiada się udział Maartena Baasa, który zaprezentuje „NEW!NOW!HERE”. Znany architekt i projektant Naoto Fukasawa, został kuratorem wystawy „Geoluxe”.

Zwiedzić wszystko to, co dzieje się w trakcie tygodnia designu w Mediolanie jest zwyczajnie niemożliwe. Wybieramy zatem creme de la creme. Zobaczcie, które wystawy planuje odwiedzić nasza redakcja. Śledźcie nas na Facebooku, gdzie zdajemy relację na gorąco! Oj, tak. W tym roku jest bardzo gorąco, a Mediolan przywitał nas pięknym słońcem. Na sam początek naszej długiej listy zapisaliśmy wspaniałe Triennale di Milano International Exhibition – punkt obowiązkowy na mapie tegorocznego Fuorisalone.

XXI Triennale di Milano International Exhibition
Powraca po 20 latach w wielkim stylu. A w nim:
Neo Prehistory2.04-12.09 2016, Palazzo della Triennale
W. Women in Italian Design. Design Museum Ninth Edition2.04-19.02. 2017, Palazzo della Triennale
Sempering2.04-12.9. 2016, MUDEC
The Multicultural Metropolis2.04-12.09.2016, Palazzo della Triennale
Takeo Paper Show Subtle2.04-17.04 2016, Palazzo della Triennale
B&B Italia The Perfect Density, 2.04-17.04.2016, Palazzo della Triennale
Anni Luce2.04 -30.04. 2016, Palazzo della Triennale
Brilliant!2.04-12.09. 2016, Palazzo della Triennale
Rooms. Novel Living Concepts, 2.04-12.09 2016, Palazzo della Triennale

milan_designalive - 5

milan_designalive - 6

milan_designalive - 10

milan_designalive - 9

milan_designalive - 3

milan_designalive - 2

Stolarnia Zmysłów
Po sukcesie podczas ubiegłorocznego Łódz Design Festivalu, interaktywna wystawa „Stolarnia Zmysłów” zostanie zaprezentowana międzynarodowej publiczności. Pachnący lasem warsztat Barlinka, Tabandy i „Design Alive” to miejsce, w którym widzowie mogą testować narzędzia, uczą się rozróżniać rodzaje drewna, doświadczają natury wszystkimi zmysłami. Zona Tortona, via Tortona 28 / via Novi 2

milan_designalive - 14

CasaVitra – Colour Wheel
Hella Jongerius zaprojektowała instalację inspirowaną kolorom i tkaninom marki Vitra. CasaVitra, Via Pietro Maroncelli 14

Gufram on the rocks. 50 Years of Design against the Tide
Galleria Carla Sozzani, Corso Como 10

Envisions_ products in process
Zbiorowa wystawa pokazująca wszystko, poza gotowym produktem. Via Privata Oslavia 3

What’s the Matter?
Wystawa magazynu „Frame”, LaPosteria, Via Giuseppe Sacchi 7

Fondazione Prada, www.fondazioneprada.org
Kolejna mediolańska „świątynia” sztuki współczesnej.  Architekci z OMA połączyli siedem istniejących budynków destylarni z 1910 roku w trzy nowe struktury. Obecnie w Fondazione Prada zobaczyć możemy wystawy:“To the Son of Man Who Ate the Scroll”, „An Introduction”, “L’image volée”, Largo Isarco, 2, 20139 Mediolan

Piękno i pragmatyzm, www.lapermanente.it
Podczas reaktywowanego Triennale Designu w Mediolanie, Culture.pl prezentuje wystawę polskiego designu, która przedstawia obiekty przez pryzmat dwóch podstawowych kryteriów projektowania: estetyki i użyteczności. Kuratorka: Magdalena Kochanowska.

triennale_piekno_prakmatyzm_designalive - 1

Masterly – The Dutch in Milano
Holenderskie marki, projektanci, artyści zaprezentują swoje prace w niezwykłym budynku Palazzo Francesco Turati. W trakcie wystawy zobaczymy również polski akcent – nową kolekcję Aleksandry Gacy. Via Meravigli, 7

Od designu warto czasami odpocząć…
Oto kilka sposobów na Mediolan – nasze ulubione miejsca sprawdzone w zeszłym roku. Polecamy: „Dziesięć miejsc na odpoczynek od designu”. A tym, którym wciąż mało, proponujemy lekturę innego naszego przewodnika „W miasto!”

milan_designalive - 1

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mediolan Zmartwychwstanie

Mediolan Zmartwychwstanie

Mediolan | 13 września 2021

Pierwsze takie targi w historii. Kompletnie odmienione. Po 30 miesiącach przerwy