Wraca słynne Triennale. Polska się wystawi?

Właściciele hoteli i restauracji już zacierają ręce. Po tegorocznym Expo do Mediolanu wraca tradycja organizowania Triennale – wielkiej imprezy poświęconej architekturze i designowi. XXI Triennale International Exhibition odbędzie się w terminie 2 kwietnia-12 września 2016.

21. edycję wydarzenia zorganizuje La Triennale di Milano Foundation. Hasło brzmi: „21st Century, Design after Design. Design in a globalised world”. – Jako pierwsi ogłaszamy nasz udział w tym wielkim wydarzeniu. Jest to dla mnie ogromny powód do dumy – mówi Roberto Snaidero, prezes Salone Internazionale del Mobile (12-17 kwietnia). Największe targi wyposażenia wnętrz włączą się w organizację Triennale, gdyż widzą w wydarzeniu ogromny potencjał, nie tylko finansowy. – Włoskie projektowanie osiągnęło taką rangę w świecie właśnie dlatego, że udało się nam połączyć siły z biznesem – cieszy się Claudio De Albertis, prezes Triennale di Milano, muzeum, a także instytucji, która organizuje wydarzenia kulturalne.

Triennale odbywa się nieregularnie od 1923 roku. Ostatni raz miało miejsce w 2001 roku (w 2007 roku otwarto muzeum włoskiego designu Museo di Triennale). Polska wielokrotnie uczestniczyła w mediolańskim Triennale, organizując narodowe wystawy designu. W 1960 roku w Mediolanie prezentowało się 17 krajów. Kuratorem polskiego pawilonu był prof. Oskar Hansen. Promowano wówczas projekty nowych, mobilnych mieszkań na przykładzie osiedla WSM znanego bardziej pod nazwą „Żoliborz Zachodni” w Warszawie. Prezentowano też polskie tkaniny, ceramikę oraz meble projektu Kurzątkowskiego i Wołkowskiego.

– Pawilon polski podobał się powszechnie. Chwalono go właśnie za kompleksowe ujęcie tematu… – mówił w wywiadzie dla magazynu „Ty i Ja” Oskar Hansen.

– A czym błysnęły inne państwa? – dopytywał dziennikarz.

– Monstrualnie wielkim ptakiem zrobionym z… zegarków (Finlandia), fenomenalnymi radioaparatami i telewizorami tranzystorowymi (Japonia), ładnym szkłem, ceramiką i pojedynczymi meblami (Austria, Szwecja). Większość państw, niestety, potraktowała Triennale w sposób komercjalny. Niemniej jednak wśród ogromnej masy różnych artykułów trafiały się rzeczy naprawdę ładne… Włosi starali się podtrzymać problemowy charakter Triennale na przykładzie ośmiu indywidualnych wystaw architektów. Pokazali też olbrzymią wystawę retrospektywną prac Wrighta, Olivettiego i Veniniego oraz kilkanaście makiet mieszkań w skali 1:1 (…)

W 2016 roku Treinnale ma być rozproszone po całym Mediolanie, odbywać się będzie nie tylko w muzeum designu czy na terenach targowych, ale też w pałacach, uczelniach i placówkach kulturalnych stolicy Lombardii. Wystawy będą miały miejsce np. w pałacu w podmediolańskiej miejscowości Monza (słynie również z toru wyścigowego). To właśnie tam odbyło się pierwsze Triennale w 1923 roku i tam też wystawa wielokrotnie wracała.

Powrót do organizacji wydarzenia stał się możliwy dzięki wsparciu rządu włoskiego, który – po okresie kryzysu gospodarczego – zaczął znacząco wspierać rozwój włoskiego designu i promować go przed międzynarodową publicznością.

Organizacja całego wydarzenia ma kosztować 12 mln euro. 5 mln przeznaczają rząd, samorządy i sponsorzy, kolejne 5 mln ma pochodzić z emisji akcji, a 2 mln euro mają pokryć wpływy z biletów.

Więcej na: www.21triennale.org/index.php/en/

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Projekt Polaków w słynnym Muzeum La Triennale di Milano

MYKOsystem

Mediolan | 6 marca 2019

Projekt Polaków w słynnym Muzeum La Triennale di Milano aż do 1 września 2019.

Instalacja zainspirowana dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia [wideo]

APPARATUM

Warszawa | 2 sierpnia 2018

Instalacja zainspirowania Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Milan Design Week 2015. Tak było… [zdjęcia]

Tak było...

Mediolan | 23 kwietnia 2015

54. Salone Internazionale del Mobile przyciągnęły 310 tys. gości.