NIEZWYKŁA METAMORFOZA GOSPODARSTWA Z CZASÓW PRL

DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: PATRYK LEWIŃSKI

KATOWICE 23.5.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Za projektem Ślonsko Chałpa kryje się ciekawa historia. Jej forma to efekt przebudowy istniejących budynków gospodarskich z okresu PRL, z których udało się wydobyć esencję budowli z tego okresu, czyli surowy beton, cegłę oraz prostotę formy i konstrukcji.

Przebudowa miała na celu adaptację popadającej w ruinę stodoły na dom jednorodzinny. Z budynków gospodarskich udało się zachować betonową konstrukcję budynku wraz z częścią cegieł i elementów stalowych. Istniejące zabudowania, ze względu na swoją modułową siatkę słupów i betonowy strop mógł być w łatwy sposób przebudowany i w miarę dowolnie zaaranżowany.

Bryła budynku została skrócona o cztery pola konstrukcyjne, z czego dwa pola utworzyły taras zewnętrzny, a kolejne dwa zrobiły miejsce na salon o podwójnej wysokości. Oryginalna konstrukcja i kształt stodoły są doskonale widoczna z salonu, gdzie mamy dokładny przekrój budynku w postaci antresoli.

Sam dach budynku został podniesiony, aby można było na piętrze zmieścić funkcje mieszkalne, to właśnie tam znajdują się prywatne pokoje właścicieli. Architekci wraz z inwestorami postanowili zachować gospodarski klimat budynku, dlatego sama bryła ma nadal prosty kształt nawiązujący do stodoły.

Elewacja została wykonana z drewna i jest „podziurawiona" dużymi, nieregularnymi otwarciami, aby maksymalnie doświetlić wnętrze. Sąsiadujący ze stodołą dom typu kostka, został zaaranżowany na dom gościnny, a jego elewację pomalowano na kolor szary.

Użyte we wnętrzu naturalne i minimalistyczne materiały takie jak drewno i ciemny polerowany granit z wyraźnym rysunkiem białych żył kontrastują, a zarazem uzupełniają się z surowym budulcem, czyli nierównymi cegłami czy nieobrobionym betonem z widocznymi śladami po cięciu.

Więcej na: www.modelina-architekci.com