Niezwykła metamorfoza gospodarstwa z czasów PRL

Za projektem Ślonsko Chałpa kryje się ciekawa historia. Jej forma to efekt przebudowy istniejących budynków gospodarskich z okresu PRL, z których udało się wydobyć esencję budowli z tego okresu, czyli surowy beton, cegłę oraz prostotę formy i konstrukcji.

Stara stodoła to dziś zachwycający dom jednorodzinny

Przebudowa miała na celu adaptację popadającej w ruinę stodoły na dom jednorodzinny. Z budynków gospodarskich udało się zachować betonową konstrukcję budynku wraz z częścią cegieł i elementów stalowych. Istniejące zabudowania, ze względu na swoją modułową siatkę słupów i betonowy strop mógł być w łatwy sposób przebudowany i w miarę dowolnie zaaranżowany.

Bryłę budynku skrócono o cztery pola konstrukcyjne. Z czego dwa pola utworzyły taras zewnętrzny, a kolejne dwa zrobiły miejsce na salon o podwójnej wysokości. Oryginalna konstrukcja i kształt stodoły są doskonale widoczna z salonu, gdzie mamy dokładny przekrój budynku w postaci antresoli.

Sam dach budynku podniesiono, aby można było na piętrze zmieścić funkcje mieszkalne, to właśnie tam znajdują się prywatne pokoje właścicieli. Architekci wraz z inwestorami postanowili zachować gospodarski klimat budynku, dlatego sama bryła ma nadal prosty kształt nawiązujący do stodoły.

Elewację domu jednorodzinnego wykonano z drewna i jest „podziurawiono” ją dużymi, nieregularnymi otwarciami, aby maksymalnie doświetlić wnętrze. Sąsiadujący ze stodołą dom typu kostka, zaaranżowano na dom gościnny, a jego elewację pomalowano na kolor szary.

Użyte we wnętrzu tego domu jednorodzinnego naturalne i minimalistyczne materiały takie jak drewno i ciemny polerowany granit z wyraźnym rysunkiem białych żył kontrastują, a zarazem uzupełniają się z surowym budulcem, czyli nierównymi cegłami czy nieobrobionym betonem z widocznymi śladami po cięciu.

Więcej na: www.modelina-architekci.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Slab House: Dom dla fanów nowoczesnej architektury i… klocków LEGO

Slab House

Suchy Las | 27 listopada 2020

Dom dla fanów klocków LEGO od pracowni mode:lina

Amfiteatr Brain Embassy. Nowy dom dla sztuki

Dom dla sztuki

Warszawa | 5 października 2020

Nowe miejsce spotkań projektu studia mode:lina