Metalowe pniaki Jakubika

| MAC

28 września 2012 | Rzeczy

Słowacki projektant Peter Jakubik stworzył nową kolekcję mebli ogrodowych. Inspiracją do ich powstania stały się meble, wytwarzane z pni drzew.

Słowacki projektant Peter Jakubik stworzył nową kolekcję mebli ogrodowych. Inspiracją do ich powstania stały się meble, wytwarzane z pni drzew.

Jakubik, znany m.in. z tworzenia drewnianych, unikatowych mebli, jak choćby własnej, wystruganej wersji klasycznego krzesła Pantona, wciąż pozostaje w kręgu obiektów związanych z naturalnym surowcem. Ostatnio jednak postanowił poeksperymentować – jego najnowszy projekt nazwany Wired stump nawiązują wprawdzie do drewna, jednak jego podstawę stanowią stalowe konstrukcje. Komplet stołków swoją formą przypomina pniaki, jednak ich strukturę oddaje sposób kształtowania metalowych prętów. – Postanowiłem uprościć oryginalne, organiczne kształty i zredukować je do wielokątów – mówi Jakubik.

Produkcja siedzisk opiera się na gięciu i spawaniu stalowych prętów a następnie pokrywania ich rozmaitymi kolorami. Samo siedzisko powstaje z kolei z drewna sosnowego, pokrywanego warstwą zabezpieczających i niebrudzących olejów. Cała kolekcja jest przeznaczona zarówno do wnętrz jak i ogrodów czy tarasów. Oprócz wielokolorowych stołków tworzą ją również stoliki.

Meble Wired stump są lżejsze niż ich możliwe oryginalne, drewniane modele. W tej chwili projekt czeka na wdrożenie.

Więcej: www.peter-jakubik.com

Powiązane artykuły:

TON przedstawia kolekcję Grand Slam

Grand Slam

Warszawa | 7 kwietnia 2020

Finezyjna technika gięcia drewna opanowana do perfekcji