DOBRZE ZAPROJEKTOWANE

ZDJĘCIA: EWOUT HUIBERS

VINKEVEEN 4.9.2019

ARCHITEKTURA DESIGN

Większa powierzchnia domu nie oznacza, że będzie nam się w nim lepiej mieszkało. Według tej zasady i29 interior architects i Chris Collaris zaprojektowali dom wakacyjny, który pomimo swojej mocno ograniczonej przestrzeni stał się zarówno wygodny, jak i piękny

Ten kompaktowy dom z widokiem na otaczającą przyrodę został zbudowany dla czteroosobowej rodziny w holenderskim Vinkeveen. Na zaledwie 55 metrach kwadratowych projektantom z i29 interior architects i Chrisowi Collarisowi udało się połączyć wygodę z minimalistyczną elegancją. Inteligentny układ i mądre rozmieszczenie funkcji pozwala wykorzystać każdy centymetr kwadratowy. Znajdziemy tutaj: salon, kuchnię z jadalnią, patio, trzy sypialnie, jedną łazienkę i dwie toalety.

Budynek, usytuowany na podłużnej działce blisko jeziora, eksponuje wszystko to, co krajobraz ma mu do zaoferowania. Przepiękne widoki i duże nasłonecznienie wpłynęły niewątpliwie na bryłę domu, który w sezonie letnim przypomina ukrytą w zieleni rzeźbę. Ascetyczna fasada z niewidocznymi zakończeniami dachowymi oraz duże okna i drzwi przesuwne powodują, że otoczenie delikatnie przenika do środka.

Wewnątrz domu różnorodne wysokości sufitu wyraźnie wydzielają obszary i funkcje, a niestandardowe meble i zintegrowane szafki podkreślają ten wizualny zabieg. Projektanci wykorzystali proste materiały – panele z naturalnego drewna dębowego i bejcowane na czarno połączyli z szorstką fasadą z drewna sosnowego i polerowaną betonową podłogą. Dążyli do efektu, w którym bryła budynku i jego wnętrze będą mocno ze sobą współgrać.

Projektanci na każdym etapie pracy stosowali rozwiązania zapewniające oszczędność miejsca. Ich zdaniem tworzenie wysokiej jakości w architekturze nie zawsze odbywa się według zasady „im większe, tym lepsze”. Dzięki prostym, ale inteligentnym zabiegom, dom uzyskał bardzo wysoki standard, a jednocześnie jest energooszczędny, przyjazny dla środowiska i – co zaskakujące – został zbudowany na naprawdę niewielkiej powierzchni. Jest to przykład małego domu; eleganckiego, wygodnego, ale bez ustępstw w zakresie wyposażenia wnętrz i architektury.