Kompozycja suprematystyczna

Projekty Darii Zinovatnayi opierają się na kolorze i geometrii. Udaje jej się łączyć proste formy i jaskrawe odcienie w harmonijne, nieprzytłaczające kompozycje. – Eksperymentuję z kolorem, szukam równowagi – wyjaśnia ukraińska projektantka, autorka wnętrz prywatnych i publicznych oraz mebli i wyposażenia.

Od 2017 roku, kiedy zdobyła nagrodę Red Dot Award za odważną kolekcję mebli Cherokee, prowadzi własną pracownię.

Jej dążenie do maksymalnego uproszczenia, a także upodobanie do elementarnych form kwadratu, prostokąta i koła przypominają awangardowe pomysły rosyjskiego suprematyzmu, stworzonego przez Kazimierza Malewicza w 1915 roku.

Dynamiczne układy płaszczyzn albo form przestrzennych wyrażały prędkość i rytm i miały wywoływać czyste, abstrakcyjne odczucia. Ekscentryczne dywany Zinovatnayi i jej śmiałe podejście do projektowania przemysłowego są tego ciekawym echem.

Wzory Zoe Soll i Zoe Kubb powstały dla marki Gan Rugs, która jest częścią hiszpańskiej firmy Gandiblasca, projektującej meble z naturalnych, lokalnych materiałów i ręcznie tworzonych tkanin. Markę stworzył José Gandia-Blasco w latach 80. XX wieku, chociaż jej początki sięgają 1940 roku, kiedy była jeszcze małym rodzinnym biznesem założonym z miłości do rzemieślniczych tkanin.

Niesamowita gra kolorem i geometrią w mieszkaniu ukraińskiej projektantki Darii Zinovatnayi

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ciepło ludzkich rąk zaklęte w przedmiocie. Dlaczego tak chętnie wracamy do tradycyjnego rzemiosła

Tradycyjne rzemiosło

Warszawa | 10 maja 2021

Przesyceni produkcją masową coraz częściej stawiamy na tradycyjne rzemiosło

Spect/Room

Spect/Room

Mediolan | 27 marca 2020

Niezwykła propozycja na rok 2020 od CC-Tapis