Duchowość i kultura splecione w kolekcji modlitewników

Nada Debs, lewantyńska projektantka znana z umiejętności splatania w swojej twórczości kultury i rzemiosła, zaprezentowała wyjątkową kolekcję modlitewników.

Kolekcja Transcendence jest wynikiem współpracy pomiędzy projektantką a marką Zuleya należącą do FBMI (Fatima Bint Mohamed Bin Zayed) – inicjatywy wspierającej afganistańskich tkaczy, a w szczególności tamtejsze kobiety. Ręcznie tkane i inspirowane tamtejszą duchowością dywany modlitewne stanowią doskonały przykład łączenia ludzi, miejsc, kultur i tożsamości za sprawą przedmiotów codziennego użytku. Pomimo swojej nazwy, przeznaczenie dywanów modlitewnych nie ogranicza się jedynie do bycia elementem obrzędu. Są nieodłączną częścią duchowych więzi oraz nawoływania do pokoju i braterstwa.

Kobiety stanowią ponad 70 proc. z 6000 afgańskich rzemieślników zatrudnionych przez FBMI, z czego 35 proc. to wdowy. – Jako FBMI chronimy dziedzictwo lokalnego rzemiosła, zachęcając kolejne pokolenia do kontynuowania rzemieślniczych tradycji – zauważa Nada.

Dominującym motywem kolekcji są łuki i kopuły. Odzwierciedlają architekturę nie tylko meczetów, ale również kościołów wywodzących się z bizantyjskich tradycji architektonicznych. Liniowy wzór tworzy efekt głębi, pobudzając zmysły i zachęcając do medytacji.

– Ideą, która przyświeca tworzeniu dywanów jest przekraczanie granic religii poprzez szeroko rozumianą duchowość i design, a zarazem znajdowanie podobieństw wśród różnych kultur – wyjaśnia projektantka. – Każda osoba korzystająca dywanika, niezależnie od religii i przekonań, staje się częścią otwartej społeczności.

Podczas Ramadanu kolekcja jest prezentowana w specjalnych pudełkach upominkowych z limitowanej edycji. Dywany dostępne są w czterech odcieniach inspirowanych tradycyjnymi kolorami islamu: granatowo-beżowym, czarno-szarym, bordowo-czerwonym oraz zielono-koralowym.

Handmade & Heartmade

Nada Debs jest lewantyńską projektantką mieszkającą i pracującą w Bejrucie. Jej działalność obejmuje projektowanie produktów i mebli po jednorazowe zlecenia w zakresie rzemiosła, sztuki, mody i wnętrz. Dorastała w Japonii, studiowała projektowanie na Rhode Island School of Design w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat podróżowała po świecie w poszukiwaniu powiązań między różnymi kulturami. Wierzy nie tylko w formę i funkcję, ale także w odczucia i znaczenie ludzkich doświadczeń. Fascynuje ją rola pracy ludzkich dłoni w kontekście historii i poczucia przynależności. Swoją wiarę w rzemiosło opisuje jako uczucie wykraczające poza geografię, język i kulturę.

– Nie wystarczy używać rąk, niezbędna jest pasja rzemieślnika – przekonuje Nada Debs.

Tkanie dla lepszej przyszłości

Inicjatywę Fatima Bint Mohamed Bin Zayed (FBMI) założono w 2010 roku. Organizacja powstała, aby zapoczątkować zmiany w surowej rzeczywistości kobiet i dzieci w Afganistanie. Zamiast oferowania indywidualnej pomocy, inicjatywa zapewnia godne zatrudnienie. FBMI pokazuje, że nawet w najtrudniejszych okolicznościach wola pracy i zdolność tworzenia mogą się rozwijać, kiedy wesprze się odpowiednie osoby. Produkty FBMI sprzedaje pod szyldem marki Zuleya. Wszystkie zyski są ponownie inwestowane w działania społeczne, mające na celu zachowanie tego starożytnego rzemiosła dla przyszłych pokoleń.

Więcej na: www.zuleya.ae

www.nadadebs.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ciepło ludzkich rąk zaklęte w przedmiocie. Dlaczego tak chętnie wracamy do tradycyjnego rzemiosła

Tradycyjne rzemiosło

Warszawa | 10 maja 2021

Przesyceni produkcją masową coraz częściej stawiamy na tradycyjne rzemiosło