Zabawa lekkością

Wyjątkowo lekkie krzesło Ultraleggera, ważące niespełna 1660 g, jest kolejnym po słynnym stołku Plopp monoobiektem Oskara Zięty. Stanowi manifest nowoczesnego podejścia do tworzenia rzeczy w dobie nadprodukcji.

Kiedy w 1957 roku Cassina rozpoczęła produkcję krzesła Superleggera projektu Gio Pontiego, eksperymenty z wytrzymałością i lekkością konstrukcji należały przede wszystkim do świata architektury. Ideę prymatu jakości konstrukcji nad formą realizowali wówczas Buckminster Fuller czy Jean Prouvé. W 2019 roku Oskar Zięta postanowił na nowo zmierzyć się z wyzwaniem lekkości w projekcie obiektu użytkowego.

Efektem jego poszukiwań jest Ultraleggera – krzesło, które zadziwia wagą piórkową i pociąga wdziękiem. W 2021 roku zostało nagrodzone Red Dot Design Award.

Red Dot 2021 rozdane! Aż trzynaście nagród dla Polski

Efekt zaskoczenia u każdego, kto po raz pierwszy podnosi Ultraleggerę, niesie ze sobą satysfakcję, która jest wystarczającym dowodem na sensowność wielu dni i godzin spędzonych na prototypowaniu i odejmowaniu kolejnych gramów aluminium. To redukcjonistyczne podejście widoczne jest też w minimalistycznym kształcie krzesła. 

Ultraleggera

Ultraleggerę – krzesło w całości wykonane z aluminium – cechują prostota i stabilność zainspirowane konstrukcjami ze środowiska naturalnego, które uległy optymalizacji w procesie ewolucji, takimi jak delikatne, ale niezwykle mocne skrzydła ważek, wytrzymałe, chitynowe pancerze żuków czy lekki i stabilny kościec pneumatyczny ptaków.

To przełomowy projekt, którym Zięta redefiniuje pojęcie ponadczasowości i ekologii w designie.

Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Szukając perfekcji

Szukając perfekcji

Warszawa | 11 października 2022

W II edycji konkursu Wnętrze Roku SAW do zdobycia łącznie 100 000 zł

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami

Ciągle w pędzie

Wrocław | 18 października 2020

Oskar Zięta w rozmowie z „DA” z okazji 10-lecia jego firmy

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu