Współczesna historia

Gdyby to wnętrze mogło mówić, pewnie opowiedziałoby niejedną historię z życia budynku, w którym się znajduje. Jednak nie byłby to tylko monolog dawnej historii, ale inteligentny dialog ze współczesnością. Warszawska Praga. Okolice Parku Skaryszewskiego, czy jak niektórzy mówią Skaryszaka. Przedwojenna kamienica. W powietrzu czuć jeszcze klimat innych czasów. To, co w tym wnętrzu po nich zostało, skrzętnie zachowano

Przywrócenie charakteru wnętrz było jednym z kluczowych założeń projektowych studia in architekci. W mieszkaniu, które w latach 90. zostało zmodernizowane i pozbawione części oryginalnego wyposażenia, w tym pieców kaflowych, udało się uratować tylko parkiet i drzwi. Pozostałe elementy to dokomponowana współcześnie całość. Nie jest to jednak muzealny zbiór eksponatów „z epoki”, ale ciekawy wybór mebli i materiałów. To, co powstało tu jako nowe, również nawiązuje do estetyki lat 50. i 60.

– Właściciele mieszkania wiedzieli, co lubią. Związani zawodowo z edukacją estetyczną, mieli od początku sprecyzowane oczekiwania: vintage z domieszką współczesności – mówi Anna Białobrzewska, autorka projektu. – Bardzo istotne były książki i dlatego odgrywają we wnętrzu ważną rolę – dodaje architektka.

Stąd pojawiły się potężne regały, a może lepiej byłoby nazwać je meblościankami. Zarówno ten w salonie, sypialni, jak również w gabinecie nawiązują do dominującego tu klimatu i mieszczą obszerny księgozbiór. Uwagę przyciąga również kolorowa i odważna kuchnia. Mocne barwy to nie przypadek. To raczej przeniesienie idei kolorowych pieców kaflowych na inny element wyposażenia wnętrza. Podobnie wykorzystano tu świetliki. Pojawiają się, ale nie jako dosłowny cytat, a w uwspółcześnionej wersji, w fornirowanej ramie z pionowymi żaluzjami.

– W poszukiwanie mebli vintage angażuję również klientów. Oczywiście najpierw sama coś proponuję, ale potem chętnie przyglądam się, co sami wybierają. Chodzi o to, żeby wnętrze było bardziej ich – opowiada Anna Białobrzewska. Pośród dokomponowanych tu ikon wzornictwa przemysłowego, bo tak chyba najlepiej określać polski design z ubiegłego stulecia, uwagę przyciągają krzesła Rajmunda Hałasa. Wiąże się z nimi zabawna historia. – Oddaliśmy krzesła do tapicera. Po powrocie z renowacji zauważyliśmy, że oparcia zostały omyłkowo przykręcone do góry nogami. Postanowiliśmy je tak zostawić – dodaje projektantka. W ten nieszkodliwy sposób współczesność odcisnęła swój ślad na kultowym projekcie.

W sypialni znalazły się pokaźne szafy mieszczące całą garderobę. Dominujące tutaj forniry, użyte na dużych płaszczyznach, są również ukłonem w stronę minionej epoki. Sprytne szafki nocne, ukryte w dużym meblu, to kolejny detal czyniący to wnętrze ciekawym i wygodnym. Podobnie jak na sofie w salonie, na zagłówku łóżka pojawia się szafirowy welur, który w zestawieniu ze złotymi i mosiężnymi dodatkami lamp i uchwytów dodaje nieco nonszalancji całemu mieszkaniu. W łazience na wprost kryształowego lustra, odrobinę przewrotnie, zawisła praca Wilhelma Sasnala.

– Chcieliśmy wprowadzić historię do wnętrza, ale nie odtwarzać jej na siłę, raczej odzyskać ducha tamtych lat – podsumowuje architektka. Taki nieoczywisty dialog, pełen uwspółcześnionych cytatów, nie ma szansy się znudzić.

Projekt: in architekci, Anna Białobrzewska
Sofa: Comforty, Lampa nad stołem: Gubi, Tapeta: Cole&Son, meble vintage: Patyna, Yestersen Metraż: 84 m2
Lokalizacja: Warszawska Praga
Mieszkańcy: Trzyosobowa rodzina miłośników literatury i estetyki lat 50.

in_architekci_designalive - 1

in_architekci_designalive - 2

in_architekci_designalive - 3

in_architekci_designalive - 4

in_architekci_designalive - 5

in_architekci_designalive - 6

in_architekci_designalive - 7

in_architekci_designalive - 8

in_architekci_designalive - 9

in_architekci_designalive - 10

in_architekci_designalive - 11

in_architekci_designalive - 12

in_architekci_designalive - 13

in_architekci_designalive - 14 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 15 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 16 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 17 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 18 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 19 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 20 Anna Białobrzewska

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Gdy nie chcesz żyć w zwyczajnym mieszkaniu… Apartament jak paczka owocowych landrynek

Landrynka

Tokio | 29 września 2020

Tokijski apartament zaprojektowany przez Adama Nathaniela Furmana

Laufen Bespoke: Łazienka dopasowana do potrzeb

Małe sanktuarium

Gliwice | 3 września 2020

Kolekcja Laufen Bespoke daje nieograniczone możliwości kreowania

Współczesna reinterpretacja typowego paryskiego mieszkania. Efekt? Zaskakujący

Wood Ribbon

Paryż | 25 sierpnia 2020

Współczesna reinterpretacja typowego paryskiego mieszkania

Masquespacio prezentuje: Biuro jak ze snu

Biuro jak ze snu

Walencja | 6 sierpnia 2020

Retrofuturyzm w realizacji pracowni Masquespacio