Współczesna historia

Gdyby to wnętrze mogło mówić, pewnie opowiedziałoby niejedną historię z życia budynku, w którym się znajduje. Jednak nie byłby to tylko monolog dawnej historii, ale inteligentny dialog ze współczesnością. Warszawska Praga. Okolice Parku Skaryszewskiego, czy jak niektórzy mówią Skaryszaka. Przedwojenna kamienica. W powietrzu czuć jeszcze klimat innych czasów. To, co w tym wnętrzu po nich zostało, skrzętnie zachowano

Przywrócenie charakteru wnętrz było jednym z kluczowych założeń projektowych studia in architekci. W mieszkaniu, które w latach 90. zostało zmodernizowane i pozbawione części oryginalnego wyposażenia, w tym pieców kaflowych, udało się uratować tylko parkiet i drzwi. Pozostałe elementy to dokomponowana współcześnie całość. Nie jest to jednak muzealny zbiór eksponatów „z epoki”, ale ciekawy wybór mebli i materiałów. To, co powstało tu jako nowe, również nawiązuje do estetyki lat 50. i 60.

– Właściciele mieszkania wiedzieli, co lubią. Związani zawodowo z edukacją estetyczną, mieli od początku sprecyzowane oczekiwania: vintage z domieszką współczesności – mówi Anna Białobrzewska, autorka projektu.

– Bardzo istotne były książki i dlatego odgrywają we wnętrzu ważną rolę – dodaje architektka.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Stąd pojawiły się potężne regały, a może lepiej byłoby nazwać je meblościankami. Zarówno ten w salonie, sypialni, jak również w gabinecie nawiązują do dominującego tu klimatu i mieszczą obszerny księgozbiór. Uwagę przyciąga również kolorowa i odważna kuchnia. Mocne barwy to nie przypadek. To raczej przeniesienie idei kolorowych pieców kaflowych na inny element wyposażenia wnętrza. Podobnie wykorzystano tu świetliki. Pojawiają się, ale nie jako dosłowny cytat, a w uwspółcześnionej wersji, w fornirowanej ramie z pionowymi żaluzjami.

– W poszukiwanie mebli vintage angażuję również klientów. Oczywiście najpierw sama coś proponuję, ale potem chętnie przyglądam się, co sami wybierają. Chodzi o to, żeby wnętrze było bardziej ich – opowiada Anna Białobrzewska.

Pośród dokomponowanych tu ikon wzornictwa przemysłowego, bo tak chyba najlepiej określać polski design z ubiegłego stulecia, uwagę przyciągają krzesła Rajmunda Hałasa. Wiąże się z nimi zabawna historia. – Oddaliśmy krzesła do tapicera. Po powrocie z renowacji zauważyliśmy, że oparcia zostały omyłkowo przykręcone do góry nogami. Postanowiliśmy je tak zostawić – dodaje projektantka. W ten nieszkodliwy sposób współczesność odcisnęła swój ślad na kultowym projekcie.

W sypialni znalazły się pokaźne szafy mieszczące całą garderobę. Dominujące tutaj forniry, użyte na dużych płaszczyznach, są również ukłonem w stronę minionej epoki. Sprytne szafki nocne, ukryte w dużym meblu, to kolejny detal czyniący to wnętrze ciekawym i wygodnym. Podobnie jak na sofie w salonie, na zagłówku łóżka pojawia się szafirowy welur, który w zestawieniu ze złotymi i mosiężnymi dodatkami lamp i uchwytów dodaje nieco nonszalancji całemu mieszkaniu. W łazience na wprost kryształowego lustra, odrobinę przewrotnie, zawisła praca Wilhelma Sasnala.

– Chcieliśmy wprowadzić historię do wnętrza, ale nie odtwarzać jej na siłę, raczej odzyskać ducha tamtych lat – podsumowuje architektka. Taki nieoczywisty dialog, pełen uwspółcześnionych cytatów, nie ma szansy się znudzić.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Projekt: in architekci, Anna Białobrzewska
Sofa: Comforty
Lampa nad stołem: Gubi
Tapeta: Cole&Son
Meble vintage: Patyna, Yestersen
Metraż: 84 m kw.
Lokalizacja: warszawska Praga
Mieszkańcy: Trzyosobowa rodzina miłośników literatury i estetyki lat 50.

in_architekci_designalive - 1

in_architekci_designalive - 2

in_architekci_designalive - 3

in_architekci_designalive - 4

in_architekci_designalive - 5

in_architekci_designalive - 6

in_architekci_designalive - 7

in_architekci_designalive - 8

in_architekci_designalive - 9

in_architekci_designalive - 10

in_architekci_designalive - 11

in_architekci_designalive - 12

in_architekci_designalive - 13

in_architekci_designalive - 14 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 15 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 16 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 17 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 18 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 19 Anna Białobrzewska

in_architekci_designalive - 20 Anna Białobrzewska

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Z miłości do kolorów

Z miłości do kolorów

Warszawa | 28 grudnia 2023

Pracownia La Fala Studio postawiła na światło. Ale to mieszkanie urosło!