Transpokoleniowe zabawki

Toczone ręcznie i malowane na kolorowo drewniane figurki nawiązują do tradycji rzemieślniczych z początków XX wieku. Ich autorką jest czeska projektantka Tereza Talichova, założycielka studia Tititi.

Rzemieślniczy kunszt daje gwarancję, że posłużą długo – będzie można przekazać je kolejnym pokoleniom, a z upływem czasu ładnie się zestarzeją. Mają ponadczasowy urok prostych form, który podoba się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym – przypomina im o utraconych latach dzieciństwa.

Tititi

Projektantka inspiruje się rodzimą rzemieślniczą tradycją zabawek drewnianych opartą na twórczości ludowej, zwłaszcza twórców działających ponad 100 lat temu, takich jak Minka Podhajská czy Václav Špála. Rodzina oryginalnych postaci Tititi stopniowo powiększa się o nowe niepowtarzalne figurki, które dodatkowo opatrzono zabawnymi imionami.

Pomysł zrodził się niespełna 20 lat temu, podczas studiów na Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze w pracowni Visual Studios. Kiedy Tereza odbywała staż w École supérieure des Arts Graphiques et d’Architecture Interieure w Paryżu, poznała francuskiego mistrza Alexandra Girarda, który również czerpał z tradycji ludowych drewnianych figurek. Zanim wystartowała z własnym projektem Tititi, przez kilka lat pracowała w branży reklamowej jako dyrektor artystyczna. Ostatecznie wygrała w niej jednak chęć realizacji artystycznego marzenia.

Magazyn Design Alive

NR 9/2022 HOME

ZAMAWIAM

NR 9/2022 HOME

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 41 JESIEŃ 2022

Projekty Tititi są transpokoleniowe. Mogą służyć do zabawy albo jako designerska, przyciągająca uwagę ozdoba.

– Niektórzy dorośli mówią mi, że moja figurka jest spełnieniem ich marzeń o posiadaniu oryginalnej zabawki tylko dla siebie. Za piętnaście lat chciałabym przyjść z wizytą do kogoś do domu lub biura, gdzie wypatrzę starą figurkę Tititi, trochę już zniszczoną, a jej dorosły już właściciel pokaże mi ją jako swoje miłe wspomnienie z dzieciństwa – mówi projektantka.

Jej zabawki z taką samą siłą przyciągają uwagę dzieci, dla których przede wszystkim tworzy Tereza Talichová, co miłośników designu, kolekcjonerów i kuratorów.

Na Designblok 2019 firma Tititi otrzymała nagrodę Best Home Accessory i została finalistą w kategorii Odkrycie Roku. Figurki Tititi są również reprezentowane w zbiorach Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze i w Galerii Morawskiej w Brnie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wyższy poziom ekologii

Wyższy poziom ekologii

Małe Kyšice | 25 listopada 2022

Innowacyjny dom w czeskim mieście Małe Kyšice eko-wzorem dla całego świata

Oda do weekendu

Oda do weekendu

Góry Izerskie | 7 października 2022

Odwiedzamy minimalistyczne mieszkanie w Górach Izerskich

Sensualna elegancja

Sensualna elegancja

Praga | 15 września 2022

Zabytkowe mieszkanie w praskiej dzielnicy Bubeneč przeszło wyjątkową przemianę

Diamentowy szlif

Diamentowy szlif

Praga | 18 sierpnia 2022

Dlaczego wybierać zwyczajne oświetlenie, skoro można żyrandol niczym z bajki?

Sztuka w centrum uwagi

Sztuka w centrum uwagi

Praga | 22 marca 2022

Dwa obrazy głównym punktem odniesienia podczas renowacji domu w Žižkovie