Wielka moc współczesnego rzemiosła

Dotychczas sprzedawali kultowe projekty vintage, sztukę dawną i współczesną, teraz rozszerzają asortyment o wyjątkowe, limitowane projekty wybitnych polskich twórców. Kolektyw rzemieślniczy Nów, Ivo Nikić i Aleksandra Kujawska stworzyli unikatowe serie obiektów do wnętrz oraz cykl obrazów w ramach pierwszej odsłony projektu DESA Home Today.

W czasach, kiedy rzemiosło zanika, doświadczenia i fach zyskują na wartości. Współcześni rzemieślnicy sięgają po dawne techniki, aby nawiązywać dialog z tradycją – korzystać z lokalnych materiałów, dbać o zrównoważoną produkcję, masowości przeciwstawiać indywidualizm. W dzisiejszym świecie wybór polskiego, lokalnego wzornictwa, to wybór zarówno estetyczny jak i etyczny.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

DESA Home Today zachęca do zgłębiania twórczości współczesnych projektantów, sama kolekcja to zaś efekt inspiracji naturą, ale też opowieść o bliskości i szukaniu własnego głosu wśród masowej powtarzalności.

Seria ceramiki, luster, kocy, szkła oraz prac malarskich jest dostępna w sprzedaży od 7 września 2022 roku. Jeszcze tej jesieni pojawią się także kolejne obiekty w kolekcji, w tym m.in. serwis Marka Cecuły, światowej sławy ceramika, założyciela Modus Design Studio.

Do udziału w pierwszej odsłonie projektu DESA Home Today zaproszonych zostało 10 twórców.

desa home today

Kolektyw rzemieślniczy Nów zrzesza autorskie pracownie z całej Polski. Dla DESA Home Anna Bera przygotowała unikatowe lustra, oprawione w drewniane formy dębowe. Zajmuje się rzeźbą oraz stolarstwem, inspiracji szuka w przyrodzie, co ma odzwierciedlenie w organicznych formach i doborze materiałów.

Jakub Przyborowski zaprezentował serię drewnianych pudełek, wykonał także stolik z drewna jesionowego, lekki w formie, w jasnym odcieniu drewna, na trzech nogach, z dwuwarstwowym blatem.

Misy Moniki Dąbrowskiej-Picewicz inspirowane są naturą – drganiem powietrza, nurtem rzeki, obłością kamieni i strukturą drzew. W swoich pracach balansuje między abstrakcyjną rzeźbą, a formą użytkową.

Projekt luster przygotowało również studio P55 Mirrors, prowadzone przez Beatę Ludwin i Łukasza Wołka. Różnorodne doświadczenia z zakresu działań wizualnych oraz projektowych dały początek ich wspólnej pracy. Ich projekty plasują się między dekoracyjnością a funkcjonalnością, Szklaną taflę pokrywają złotem lub srebrem, szlachetna faktura z płatków przywodzi na myśl krajobrazy, pejzaże natury czy srebrzystą łunę księżyca.

Rest Studio pracują obecnie nad projektem Restki, który zakłada opracowanie wytrzymałego materiału umożliwiającego tworzenie elementów do wnętrz, w całości powstałego z resztek włókien. Dla DESA Home przygotowali ręcznie tkany koc z bawełny supima i mieszanki wełen, w jasnych kolorach z delikatnym akcentem kolorystycznym.

Studio Tafla jest pracownią mozaiki założoną przez Agnieszkę Drobiecką-Zielonkę i Sergiusza Zielonkę. Twórcy starają się reaktywować zapomnianą dziedzinę sztuki – mozaikę, sprawić, żeby była bardziej dostępna i chętnie dobierana do wnętrz. Łączą minimalizm, geometrię, modernizm w formie uwspółcześnionej mozaiki zamkniętej w stalowej ramie formie.

Monika Skorupska przygotowała serię ceramicznych naczyń, ręcznie wykonanych i malowanych. Założycielka Mosko łączy w swoich produktach pasję do ceramiki i malarstwa.

Ostatnią członkinią Nowiu jest Olga Milczyńska, która przygotowała dla DESA Home wazony. Ich niecodzienne formy i faktury, oddają jej fascynację czasem i tradycją.

 

Obrazy do noszenia

DESA Home Today to nie tylko design, ale również sztuka. Ivo Nikić przygotował cykl obrazów, w których czerpie ze street-artowej stylistyki. Używa szablonów, farb w sprayu, korzysta z techniki laserunku i malarstwa fakturowego. Artysta jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. W swojej twórczości eksploruje interesujące go obszary cielesności, miejskiego pejzażu, muzyki. Szuka zgrzytów, odpadków, które czynią pejzaż bardziej interesującym.

Aleksandra Kujawska, artystka i projektantka, doktorantka Katedry Szkła, w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w kolekcji Today prezentuje zestawy w 3 kolorach składające się z karafki i 6 kieliszków. Jej projekty to twórczy dialog z tradycją. Realizowane w dawnych hutach, współczesne formy, powstają z inspiracji naturą i tęsknotą człowieka za życiem bliżej przyrody.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Źródło mocy

Źródło mocy

Krosno | 17 czerwca 2024

Wystawa Aleksandry Kujawskiej w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Od unikatu po serię

Od unikatu po serię

Warszawa | 12 grudnia 2022

Wyjątkowe lampy Michała Korchowca dostępne w kolekcji DESA Home Today