Minimalistyczna geometria w najnowszej kolekcji Marka Cecuły

Marek Cecuła, światowej sławy artysta-ceramik, za sprawą najnowszych projektów łamie wizerunek porcelany, jaką znamy.

Nowa seria wazonów, utrzymana w minimalistycznej stylistyce uproszczonej geometrii hołduje klasycznej formie wazonu. Wykonana z barwionej masy porcelanowej jest stanowczym odejściem od białego, lśniącego pierwowzoru na rzecz matowej powierzchni zaakcentowanej szkliwieniem w górnej części wazonu.

Geometryczne wazony Marka Cecuły

Wazony Berta i Tomek wyróżniają się w ofercie Modus Design prostą symetrią barwionej porcelany. Podobną formę przyjmuje linia H2O obejmująca karafkę na wodę wraz z obłymi kubkami. Od schematu odchodzi natomiast zestaw Limbo zachwycający geometryczną linią niezwykłej struktury nawiązującej do słynnych Pogiętych elementów zastawy. Zupełną nowinką jest natomiast Computer Safe. Duży, półlitrowy kubek z czerwonym lub czarnym O-ringiem do wyboru, zapewniającym miękki i stabilny kontakt porcelany z powierzchnią stołu. Dzięki zastosowaniu silikonu w dolnej partii znacząco zwiększa się stabilność kubka, dbając o bezpieczeństwo sprzętu komputerowego w chwilach roztargnienia.

Marek Cecuła: – Bezwzględnie jestem artystą!

Marek Cecuła i jego retrospektywa w IWP

Założyciel marki Modus Design i dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio działa „w branży” nieprzerwanie od 1970 roku, początkowo jako studio ceramiczne założone w nowojorskim SoHo. Znakiem rozpoznawczym studia są tworzone od lat alternatywne propozycje w dziedzinie ceramiki użytkowej i dekoracyjnej.

Pełen przekrój twórczości artysty będzie można obejrzeć już od 17 czerwca podczas wystawy retrospektywnej ukazującej dorobek ponad 50. lat jego pracy twórczej.

Zaprezentowane projekty z porcelany użytkowej i dekoracyjnej, podzielono na cztery funkcjonalne grupy. Zestawiając je ze sobą artysta zgłębia relacje między sztuką a wzornictwem, definiując to, co możemy nazwać nowoczesną i współczesną ceramiką.

Wystawa będzie trwała od 17 czerwca do 31 sierpnia 2021 r. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Wstęp bezpłatny. Więcej: www.modusdesign.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ceramiczny rebel

Ceramiczny rebel

Warszawa | 25 lutego 2024

Arkadiusz Szwed łamie ceramiczne tabu i manifestuje buntownicze idee

Trzy kolory awangardy

Trzy kolory awangardy

Warszawa | 18 lutego 2022

Geometryczne abstrakcje wyznacznikiem jednego z ciekawszych nurtów – De Stijl