Loft w fabryce lnu

Patrząc na te mury łatwo o wrażenie, że przyłożywszy do nich ucho wciąż jeszcze usłyszymy echo pracujących maszyn. Nie bez przyczyny – zanim architekt Tomasz Zawistowski stworzył tu interesującą industrialną przestrzeń dla swojego klienta przez lata w budynku funkcjonowała zabytkowa fabryka lnu.

– Projekt loftu wyrósł z zamiłowania do robotniczej historii miasta Żyrardowa, w szczególności do przestrzeni pofabrycznych hal, wysokich sufitów, czerwonej cegły i stalowych detali – wspomina projektant. Cenną inspiracją było również zamiłowanie właściciela 150-metrowej przestrzeni do kultury japońskiej i charakteru nowojorskich loftów.

Magazyn Design Alive

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 45 JESIEŃ 2023

Wnętrze, pomimo otwartej przestrzeni i licznego wykorzystania surowych materiałów, zachęca do odpoczynku swoją przytulną aurą. Duża w tym zasługa znacznej ilości przemyślanych akcentów, o których wykonanie poproszono wykwalifikowanych rzemieślników.

Wśród wyposażenia dominuje stal – surowa, specjalnie postarzana. Wykonana na specjalne zamówienie zabudowa kuchni, baru, szaf oraz schodów na piętro to przykład mistrzowskiej pracy ślusarza. Indywidualnie zaprojektowane mosiężne lampy, stolik oraz skórzane elementy tworzą ciepłą atmosferę w połączeniu z betonowymi kolumnami i mikrocementem na podłodze. Dzięki odpowiedniej wysokości i dużym przeszkleniom, znalazło się też miejsce na wysokie palmy i wielkoformatowy obraz artysty Łukasza Gierlaka.

Szczególną uwagę zwracają tematycznie dopasowane akcesoria, takie jak waga w kuchni, zabytkowe przełączniki czy reflektor na statywie. Interesujące jest również rozmieszczenie funkcji – parter zajmuje część wypoczynkowa połączona z częściowo otwartą kuchnią i jadalnią, do której przylega… wanna, wyeksponowana tuż przy stole jadalnianym. Antresolę, do której prowadzą stalowe, fabryczne schody, poświęcono natomiast bardziej prywatnej części wypoczynkowej.

Tomasz Zawistowski

Od zakończenia studiów w prestiżowej Cardiff School Of Art & Design specjalizuje się w kompleksowym projektowaniu wnętrz dla klientów prywatnych i komercyjnych. W ramach własnej pracowni wychodzi poza utarte trendy dzięki czemu buduje nowe przestrzenie, pełne wyjątkowych doświadczeń. Wierzy, że w tym wymagającym procesie najważniejsza jest szczera relacja z klientem oparta na wzajemnym zaufaniu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: