Ciepły loft w Kijowie. Industrialny ale przytulny

Jest bardzo przestronny i już na pierwszy rzut oka przykuwa uwagę mnogością użytych materiałów, kolorów oraz faktur. Trudno tu mówić o jednym stylu, ale tak właśnie miało być. Projekt miał być odzwierciedleniem tego, czego doświadczyli już w życiu jego twórcy. Poznajcie ciepły loft zrealizowany w Kijowie w Ukrainie przez pracownię Loft Buro.

Ta niecodzienna przestrzeń znajduje się w Kijowie. Autorami projektu Hayloft są Oleg Volosovsky i Elena Logvynets z pracowni Loft Buro. Przygotowali go na zlecenie… No właśnie, samych siebie. To para architektów, która postanowiła, że stworzy wymarzonych dom dla swojej własnej rodziny. Właśnie dlatego projekt jest w dużym stopniu bardzo prywatny, a wręcz intymny. Inspiracją dla tego wnętrza były bowiem podróże pary architektów.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

— Odrobina Indonezji, wspomnienia z Ukrainy oraz akcenty z Francji i Włoch współistnieją tu pod jednym dachem — mówią twórcy kijowskiego loftu.
Zawsze wyobrażali sobie zwój dom jako zbiór kultur, kolorów, materiałów, antyków i rękodzieła, a także obrazów, graffiti i rzeźb kupionych podczas podróży. I to wszystko w tym wnętrzu faktycznie jest. To prawdziwa orkiestra elementów, tak różnych, ale jednocześnie współgrających ze sobą.

Ciepły loft ale jednak pełen elementów niczym z fabryki

Stworzenie przestrzeni prawdziwego loftu nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie duża kubatura budynku. Po prowadzonej tu wcześniej działalności pozostały odsłonięte instalacje, metalowe stropy czy ściany — jedne betonowe, inne ceglane. Wszystko zostało odnowione, ale tak by zachować industrialny charakter wnętrza. Ten miał bowiem stanowić jedynie tło dla nieco eklektycznego wyposażenia mieszkania.

Pierwszy poziom otoczony jest białymi otynkowanymi ścianami z cegły. Wnętrze jest dość jasne dzięki sporym oknom z antracytowymi wykończeniami. Tu też znajduje się kuchnia oddzielona jedynie szklanymi ścianami od reszty pomieszczenia. By jednak zjeść obiad, musimy skierować swe kroki na antresolę. Tam właśnie zaprojektowano jadalnię i część dzienną. Salon podzielono na dwie funkcjonalne strefy — osobną do pracy i wypoczynku. Na tym samym piętrze zlokalizowano też sypialnię z garderobą i łazienką oraz pokój córki pary architektów i pralnię.

Nietrudno zauważyć, że w całym lofcie panuje filozofia, która łączy design high-tech z antykami, ale też wieloma nawiązaniami do współczesności.

Industrialną estetykę odsłoniętych instalacji od czasu, gdy w budynku prowadzona była działalność gospodarcza, podczas remontu nawet wzmocniono. W locie zainstalowano bowiem grzejniki Antrax w matowym odcieniu antracytu. Oprócz tego, że wpadły one w oko parze architektów to sprawdzają się również podczas kijowskich zim, gwarantując oszczędności energii dzięki zmniejszonej zawartości wody.

W Haylofcie odkryjemy zarówno designerskie meble jak i skórzane wykończenia oraz drewniane podłogi z mozaiką z kamienia, ale i tradycyjny ukraiński kominek z majoliki. Stare urządzenie grzewcze oświetlają nowoczesne reflektory zasilane poprowadzonymi po ścianie przewodami z równie widocznej skrzynki rozdzielczej. Zapraszamy na spacer po tym industrialnym, ale jednocześnie ciepłym wnętrzu ukraińskiego loftu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kolor i forma!

Kolor i forma!

Kijów | 30 stycznia 2024

Pracownia Onemoreburo stworzyła wszechstronny i intrygujący projekt mieszkania

Z podłogą ze spichlerza

Z podłogą ze spichlerza

Kijów | 27 października 2023

Mieszkanie w Kijowie projektu Riny Lovko i Daryny Shpuryk jest wręcz ascetyczne

Paryski Kijów

Paryski Kijów

Kijów | 28 maja 2023

Rina Lovko Design Studio zaprojektowała mieszkanie z paryskim szykiem