Hipnotyzująca podróż po modernistycznej Brasilii

Praca, jaką wykonuje Vincent Fournier jest zdecydowanie godna pozazdroszczenia. Francuski fotograf ma za sobą m.in. dziesięcioletnią podróż po agencjach kosmicznych w Rosji, w Stanach Zjednoczonych i w Chinach, która zaowocowała serią niezwykłych zdjęć pod nazwą „Space Project”. W ramach najnowszego projektu, którego efektem jest książka „Brasília: A Time Capsule”, mamy okazję towarzyszyć mu podczas hipnotyzującej podróży po słynącej z modernistycznej architektury stolicy Brazylii.

Co sprawiło, że Vincent Fournier, skierował swój obiektyw właśnie tam? – Wyzwaniem było przedstawienie mojej własnej wizji tego miasta, które już tak wiele razy zostało sfotografowane – opowiada fotograf. Jego podróż po Brasilii rozpoczęła się w 2012 roku natomiast kompletowanie zdjęć do serii zakończył dopiero pięć lat później. Rezultat był tak olśniewający, że jeszcze w 2016 roku Metropolitan Museum w Nowym Jorku pozyskało aż pięć fotografii z cyklu. „Brasília: A Time Capsule” pokazuje zarówno popularne zabytki, jak i architektoniczne klasyki Oscara Niemeyera.

Perspektywa Vincenta Fourniera pozwala spojrzeć na nie w zupełnie nowy sposób, czerpiąc również z jego poprzednich projektów – stąd nawiązania do kosmosu, utopijności oraz sztucznej inteligencji. – Moje zainteresowanie tym miastem wynika z połączenia fascynacji i nostalgii wobec opowieści i przedstawień przyszłości – wyjaśnia Vincent Fournier. – Stolica Brazylii zaprojektowana przez Oscara Niemeyera i zbudowana w ciągu zaledwie czterech lat pośrodku pustyni, doskonale uosabia wizję przyszłości lat 60.

Brasilia uważana jest za „największą utopię architektoniczną XX wieku”. Idea przeniesienia stolicy Brazylii w głąb kraju pojawiła się już na początku XVIII w., lecz dopiero rok 1955 przyniósł decyzję o jej realizacji. Ostatecznie prace rozpoczęto w 1956 r., a inauguracji dokonano w 1960 r. za rządów Juscelino Kubitschka de Oliveiry. Za projekt odpowiedzialny był jeden z naczelnych reprezentantów modernizmu – Oscar Niemeyer, któremu towarzyszył słynny urbanista Lúcio Costa, przez co projekt stał się esencją ówcześnie najnowocześniejszych zagadnień architektury i urbanistyki. Idee modernizmu zakładały konieczność zapewnienia mieszkańcom słońca, przestrzeni i zieleni, a także oddzielenie stref mieszkalnych od stref przemysłowych, administracyjnych i handlowych. Aktualnie Brasilia jest jednym z największych, a zarazem najbogatszych, miast Brazylii.

Więcej na: vincentfournier.co.uk

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W ramach spojrzenia

W ramach spojrzenia

Warszawa | 4 lipca 2023

Maria Bulanda tworzy autorskie okulary inspirowane architekturą

Betonowy klejnot

Betonowy klejnot

Arles | 13 listopada 2022

Odwiedzamy willę Benkemoun, awangardową ikonę z lat 70.

Za szklaną ścianą

Za szklaną ścianą

New Canaan | 15 października 2022

Odwiedzamy słynny Glass House projektu Philipa Johnsona