Duński król plastiku wciąż inspiruje

Yestersen zaprezentował nową aranżację swojego showroomu przy ul. Lekarskiej 5 w Warszawie. Aranżacja Yestersen powstała we współpracy z Pion Studio, a za inspirację posłużył duński król plastiku Verner Panton.

Jeden z najsłynniejszych duńskich projektantów XX wieku, Verner Panton (1926-1998) w swojej twórczości szczególnie upodobał sobie tworzywa sztuczne. Mianem ikonicznego określa się m.in. zaprojektowane przez niego krzesła Panton Chair wykonanane metodą wtryskowego formowania plastiku. Oprócz krzeseł, które szczególnie sobie upodobał, tworzył również liczne lampy – często wyróżniające się wielowarstwową formą jak model Onion, ale także inne meble, najczęściej zachwycające elektryzującą kolorystyką czerpiącą ze stylistyki pop.

Poza przedmiotami, zajmował się również projektowaniem wnętrz, często psychodelicznych, wpisujących się w szalony klimat lat 60. Oryginalne formy i połączenia, które wówczas narodziły się w jego wyobraźni do dziś zachwycają swoim nowatorstwem.

Aranżacja w Yestersen nawiązuje do twórczości słynnego duńskiego projektanta.

Verner Panton

Pierwsza aranżacja to przede wszystkim feeria głębokich barw, przełamana delikatnymi, cielistymi akcentami. Na pierwszym planie widzimy sztruksowy komplet sof i fotel Togo w kolorze bursztynowym. Całość dopełnia stolik object 061 o organicznych kształtach i delikatnej barwie, a pod nim zaskakujący dywan Feel proj. M. Komorowskiej, który nadaje całej kompozycji odrobinę intrygi i lekkości.

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć prawdziwych projektów samego Vernera Pantona. Twórcy zdecydowali się na chromowaną lampę przenośną Flowerpot VP9 od &Tradition, która świetnie komponuje się z intensywnymi kolorami, oraz lampę podłogową Panthella marki Louis Poulsen.

Verner Panton

W kolejnych pokojach znajdziemy aranżacje inspirowane muzeum Vitra. Znajdziemy tu takie projekty takie jak bordowy Stolik Oker od BUUM czy stołek Plopp Standard od Zieta Studio.

Kolejnym ciekawym elementem jest ława Oker o niespotykanych nogach w formie kuli i łuku. Przytulności pomieszczeniu dodaje Sofa Fly SC2 od &Tradition. Warto też zawiesić oko na lampie wiszącej Spiral Mini od Verpan, czyli jednym z najbardziej eksperymentalnych projektów V. Pantona. Towarzyszy jej kultowa już przenośna lampa Pantop od Verpan, która wprowadza do pomieszczenia odrobinę koloru.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Koniec Yestersena

Koniec Yestersena

Warszawa | 12 lipca 2022

Znany e-commerce z unikalnymi meblami od kultowych marek znika z rynku

Karol Misztal. Aviator

Karol Misztal. Aviator

Warszawa | 29 grudnia 2021

Kim jest twórca Yestersena? Oto historia człowieka biznesu kochającego design

Będziemy silniejsi

Będziemy silniejsi

Warszawa | 29 grudnia 2021

Rozmawiamy z Mateuszem Juroszkiem, 34-letnim miliarderem, inwestorem Yestersena