Kamień, który kocha światło i zachwyca niezależnie od aranżacji!

Transparentne, wielowymiarowe i naturalnie piękne – płyty wielkoformatowe Onice od Grupy Tubądzin olśniewają od pierwszego spojrzenia. Maria Marczewska oraz Tomasz Smus, projektanci z TU_kolektyw, których kunszt mieliśmy okazję poznać już przy okazji kolekcji White Opal, sięgnęli tym razem po subtelną odmianę onyksu.

O inspiracji naturą i pomysłach na to, gdzie najlepiej sprawdzą się płyty Onice, rozmawiamy z Marią Marczewską.

Jaka myśl przyświecała powstaniu kolekcji?

Pastelowe odmiany onyksu skojarzyły mi się z porannym niebem, które pobudza do działania i dodaje energii. To właśnie wielość odcieni różu oraz bieli, rozmywających się o świcie nad naszymi głowami, stały się impulsem do zaprojektowania Onice. Kolekcji nie brakuje malarskości i głębi. Zmieniające się pod wpływem światła obrazy, których toń została wzmocniona granillą, wprawiają w zachwyt nad pięknem natury.

To właśnie natura jest najwdzięczniejszą inspiracją. Jej bliskość nie tylko odpręża, ale też pobudza zmysły i prowokuje do podejmowania nowych działań. Dlatego staram się wprowadzić do wnętrz odzwierciedlenie tego, co nas otacza, w postaci płyt wielkoformatowych. W ten sposób możemy sprawić, że pomieszczenie nabierze subtelności i stanie się znacznie bardziej komfortowe dla użytkowników.

Uważam, że płyty wielkoformatowe najlepiej oddają to, co w naturze najbardziej intrygujące. Niewielka ilość lub całkowity brak spoin sprawia wrażenie jednolitości i integralności z tym, co możemy spotkać w przyrodzie.

Piękno minerału zaklęte w domowej przestrzeni

A dlaczego właśnie onyks?

Bo jest niesamowity. Ma wielowarstwową strukturę, która w kontakcie ze światłem ukazuje wysoką transparentność i nieregularność. Tworzy wrażenie nieskończonej głębi.

Onyks prowokuje do hipnotycznego wręcz wpatrywania się w jego toń, poszukiwania nowych doznań i pobudza zmysły. Tę magię chciałam przenieść na nasze płyty.

Inspiracją do stworzenia kolekcji Onice były dwie, nieco mniej popularne odmiany kamienia: różowa i biała, które przywodzą na myśl spokój, harmonię, romantyczną lekkość, a także impresjonistyczną ulotność. Płyty wielkoformatowe Onice, tak jak sam onyks, rozgrywają przed nami wspaniały świetlny spektakl – wystarczy nieznacznie zmienić kąt patrzenia, aby odkryć zupełnie nowe, wcześniej niezauważalne efekty.

Jak wyglądała praca nad kolekcją? Co było najbardziej wymagającym aspektem?

Prawdziwym wyzwaniem było odwzorowanie struktury onyksu. Przezierność i wielowarstwowość zostały uzyskane dzięki odpowiednio dobranym materiałom oraz przez zastosowanie specjalnych technologii. Dodatkowo wykorzystam metodę polegającą na nakładaniu na siebie półprzezroczystych warstw z delikatnymi przesunięciami. Natomiast niesamowita szklistość tego naturalnego kamienia została oddana przez zastosowanie granilli. W ten sposób uzyskałam efekt głęboko osadzonego przestrzennego obrazu.

Kim jest odbiorca serii Onice?

Onice to kolekcja, która znajdzie swoich odbiorców zarówno wśród zwolenników minimalizmu, klasycznych aranżacji, jak i miłośników nowoczesnych wnętrz. Z pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie elegancję, w jej najpiękniejszej, naturalnej postaci. Onice sprawdzi się także w przypadku pomieszczeń utrzymanych w stylu shabby chic, gdzie panuje romantyczny, lekki i zalotny look.

Kolorystyka – róże i biele w ciepłych, pastelowych tonacjach – zachwycają swoją wielowymiarowością i niejednoznacznością. Mieszają się tu odcienie i refleksy, które pogłębiają wzór.

Pozostaje więc pytanie, w jaką aranżację Onice wpisze się najlepiej?

Onice to płytki, które doskonale współgrają ze światłem i pod jego wpływem ukazują swoją wielowarstwową architekturę.  Cechuje je naturalność i oryginalność zarazem, dlatego jestem pewna, że kolekcja przemówi zarówno do miłośników stylu natural luxury, jak i minimalistów poszukujących jednego, wyrazistego akcentu we wnętrzu.

Onyks jest bardzo dekoracyjnym kamieniem, który nie wymaga wielu dodatków. Powinny być one dobierane z rozmysłem. Ale kolekcja Onice sprawdzi się zarówno w zestawieniu ze stylem glamour, vintage, jak i w połączeniu z nowoczesnym wnętrzem.

Płyty wielkoformatowe Onice od TU_kolektyw

Wzór zaczerpnięty z naturalnego onyksu przeniesiono na wielkoformatowe gresy w rozmiarze 120 x 240, 120 x 120 oraz 60 x 120 cm. Ich wielkość podkreśla głęboko osadzoną grafikę mieniącą się odcieniami i efektami nierównomiernego rozwarstwienia. Sprawia to, że Onice zachwyca niesamowitą dekoracyjnością właściwą naturalnemu onyksowi, tworząc kunsztowną całość.

TU_Kolektyw tworzą projektanci, architekci i technolodzy Grupy Tubądzin, osoby związane zarówno z klasycznym, użytkowym designem, jak i wzornictwem przemysłowym i architekturą. Razem poszukują najlepszych rozwiązań, które najdokładniej oddają klimat ich pracy – od momentu inspiracji, poprzez projekt, kreację, aż po aranżację i pomysły na gotowe wnętrza.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Tubądzin Meets Art

Tubądzin Meets Art

Warszawa | 7 listopada 2023

Kiedy design spotyka się ze sztuką. Wyjątkowa celebracja 40 lat marki Tubądzin