White Opal. Obraz, który namalowała natura

White Opal, najnowsza propozycja Ceramiki Tubądzin, odkrywa fascynujące wnętrze kamienia i w wyjątkowo malarskim ujęciu przenosi je na duży format. Kolekcja jest potwierdzeniem tego, że prawdziwe, czyste i organiczne piękno kryje się w otaczającej nas przyrodzie, która jest doskonałym źródłem inspiracji i nie wymaga poprawek.

TU_ poszukuje. Natura pełna skojarzeń

White Opal to efekt zmiany spojrzenia. Mały, szlachetny kamień oglądany z innej perspektywy, w dużym przybliżeniu, przywołuje odcienie i wzory związane z miejscem jego pochodzenia – Australią i jej bajecznymi plażami widzianymi z lotu ptaka.

Szukając inspiracji, wystarczy uruchomić wrodzoną pasję obserwowania. Nieregularne, fantazyjne i pierwotne inkluzje, obecne we wnętrzu minerału, przypomniały mi wybrzeże Australii. Łagodne linie piasku, fal, wydm układają się w kompozycję, którą natura namalowała sama. To obraz, którego nie warto poprawiać. Wystarczy tylko go uwiecznić i nadać mu właściwy format i kadr, odpowiednią perspektywę – mówi Katarzyna Malinowska, autorka kolekcji.

TU_Kolektyw
Inspiracja do kolekcji White Opal. Zdjęcie: Getty Images

TU_ projektuje. Piękno w naturalnej oprawie

Poszukiwanie odpowiedniej oprawy, która nie przyćmi nadmiarem i zbytnią dekoracyjnością, skierowało projektantkę w stronę przyjrzenia się strukturze kamienia. Wykorzystując wiedzę i technologię Grupy Tubądzin, udało się odtworzyć jej głębię – kolejne elementy grafiki nakładane na jasną powierzchnię płytki przypominają narastające warstwami na mineralnej macierzy wzory i kojarzą się z upływem czasu i działaniem procesów geologicznych.

TU_ kreuje. Mały kamień, wielkie wnętrze

Wzór opalu poddano monumentalnemu przeskalowaniu. Aby uchwycić efekt nakładających się na siebie mineralnych warstw i wywołać wrażenie rozmachu i jednorodności, projektanci TU_Kolektyw zdecydowali się na użycie płyt wielkoformatowych w imponujących rozmiarach 120 x 240 cm i 120 x 120 cm.

Każdy element kolekcji stanowi skończoną kompozycję – mówi Tomasz Smus, architekt TU_Kolektyw.

–  Świetliste tafle płytki zatrzymują na sobie wzrok i nie szukają na siłę kontynuacji, tworzą całość samą w sobie. Wysoki połysk łagodzi surowość i prostotę kamienia, dodając mu miękkości, ciepła i naturalnej łagodności. Taka jest kolekcja White Opal – oszczędna w wyrazie, ale jednocześnie intrygująca, o spójnej kolorystyce i oryginalnym wzorze.

TU_ inspiruje. Obraz, który namalowała natura

Motyw nakładających się warstw tworzy nietuzinkową i imponującą dekorację. Jest jak obraz w galerii sztuki – pobudza skojarzenia i sprzyja estetycznej kontemplacji. Podkreśla także dynamikę naszego funkcjonowania – z jednej strony nieprzemijające trwanie, z drugiej podleganie ciągłym, samoistnym przekształceniom.

White Opal doskonale odnajduje się w nowoczesnej architekturze, tworząc kompozycje pełne rozmachu i elegancji, oszczędne w formie, ale jednocześnie harmonijne, przytulne i z delikatnym efektem rozświetlenia.

TU_Kolektyw

TU_Kolektyw tworzą projektanci, architekci i technolodzy Grupy Tubądzin, osoby związane zarówno z klasycznym, użytkowym designem, jak i wzornictwem przemysłowym i architekturą. Razem poszukują najlepszych rozwiązań, które najdokładniej oddają klimat ich pracy – od momentu inspiracji, poprzez projekt, kreację, aż po aranżację i pomysły na gotowe wnętrza.

Więcej na: www.tubadzin.pl

Powiązane artykuły:

Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję w kolorach Polski

Kolory Polski

Mediolan | 3 czerwca 2019

Dorota Koziara i jej kolekcja zainspirowana kolorami Polski.