Ceramiczna ewolucja koloru

Bolonia | Tekst promocyjny

25 września 2024 | Ludzie | Polecane | Wydarzenia |

Tegoroczne stoisko Tubądzin na targach Cersaie to coś więcej niż standardowa przestrzeń wystawowa. To miejsce, które zaprasza do refleksji nad sztuką oraz do dialogu o nowoczesnym wzornictwie i urbanistycznych inspiracjach. Centralnym punktem stoiska są płyty ceramiczne, które zaprojektował multidyscyplinarny artysta Łukasz Habiera, znany również jako Nawer.

Inspiracją dla tej niezwykłej kolekcji stał się charakterystyczny styl Nawera, w którym abstrakcja przeplata się z precyzją matematycznych struktur.

Artysta, którego fascynacja dynamiką miejskiego życia jest odzwierciedleniem w jego twórczości, przeniósł swoje unikalne wizje na ceramiczne płytki, tworząc dzieła sztuki.

Pozorny chaos, ścierające się kolory, przenikające się kontrasty – to Twoja sztuka w pigułce. Skąd czerpiesz inspiracje i jak wpływają one na Twoje podejście do tworzenia dzieł w tak nowoczesnym duchu?

Moje główne inspiracje to zgiełk miejskiego życia, architektura oraz muzyka.

Architektura pozwala mi na inny sposób patrzenia na przestrzeń, to od niej zaczynałem swoją przygodę z tworzeniem i do dziś wpływa ona na moją sztukę.

Muzyka z kolei towarzyszy mi przez cały proces twórczy, wpływając na wybór kolorów i kształtów, na których opieram moje dzieła. Każdemu dźwiękowi odpowiada jakaś barwa – to wypadkowa mojej pracy. W mojej twórczości staram się też uchwycić pozorny chaos, który obserwuję w miejskim krajobrazie, i przekształcić go w spójną kompozycję.

Twoja artystyczna droga jest pełna transformacji. Jakie znaczenie ma dla Ciebie możliwość przekładania swojej twórczości na tak różne środki wyrazu?

Dzięki temu, że mam swobodę twórczą, mogę wyrażać się w różnych obszarach. Każde medium oferuje inne możliwości i narzuca limity, co zmusza mnie do adaptacji, eksperymentowania oraz rozwoju – zarówno jako Łukasz Habiera, jak i jako Nawer. Zarówno ograniczenia jak i wychodzenie poza strefę komfortu w pracy twórczej pobudzają kreatywność. Można stwierdzić, że artysta dojrzewa, zmienia się dzięki swojej drodze poszukiwań.

Dziś szukam innych przestrzeni do ekspresji. Różnorodność środków wyrazu jest dla mnie inspirująca i motywująca, ponieważ zawsze uczę się czegoś nowego i mogę rozwijać swoje umiejętności oraz wyobraźnię.

Tak jak powiedziałeś jako artysta multidyscyplinarny, eksperymentujesz z różnymi mediami. Co przyciągnęło Cię do pracy z ceramiką i jakie możliwości widzisz w niej dla wyrażenia swojej artystycznej wizji?

Praca z ceramiką, daje mi szansę na odkrywanie nowych form wyrazu i poszerzanie mojego artystycznego języka, ale i ponowne wyjście ze strefy komfortu. To dla mnie wyjątkowa możliwość wprowadzenia sztuki do codziennego życia. Z ulicy do galerii, z galerii do domu. Uważam, że sztuka powinna być dostępna i obecna w każdej przestrzeni, a płytki ceramiczne są idealnym medium do osiągnięcia celu. Tego rodzaju projekty znacząco wpływają na przestrzeń mieszkalną, nadając jej unikalny charakter i tworząc inspirujące środowisko.

Wierzę, że otaczanie się pięknymi i artystycznymi przedmiotami ma olbrzymi wpływ na nasze życie.

Współpraca z Tubądzinem to dla Ciebie nowe wyzwanie artystyczne. Jakie aspekty pracy z ceramiką były dla Ciebie najbardziej interesujące i co było największym wyzwaniem?

Najbardziej ekscytująca była możliwość eksploracji nowych mediów i technik. Sama płytka jest bardzo ciekawym, ale i podchwytliwym płótnem. Przedkładanie projektów na ceramikę wymagało zrozumienia, jak różne materiały i procesy produkcyjne wpływają na ostateczny wygląd mojej pracy.

Podstawą mojej twórczości jest kolor, który w przypadku gresów jest bardzo delikatnym narzędziem ze względu na ich wypalanie. Dużo uwagi i czasu poświęciłem na przeliczanie kolorów i wzorów, które w cyfrowym świecie mogą być bardziej elastyczne, niż przeniesione na stałe formy. Było to wyzwanie wymagające wyjątkowej precyzji i dokładności, które dało mi możliwość rozwoju w zupełnie nowym dla mnie obszarze.

Łukasz Habiera

Łukasz Habiera (Nawer)

Urodzony w 1980 roku, jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Jako multidyscyplinarny artysta łączy abstrakcję z precyzją matematycznych struktur. Pionier Graffuturismu, tworzy dynamiczne, kontrastowe kompozycje inspirowane zgiełkiem miejskiego życia. Jego prace przenoszą street art do galerii, czyniąc go częścią codzienności, a eksperymenty z ceramiką pozwalają mu poszerzać swój artystyczny język.

W 2015 roku został zaproszony przez światowej sławy artystę, Takashi Murakamiego do zaprezentowania swoich prac na indywidualnej wystawie w Tokio. Prace Nawera były prezentowane w galeriach na całym świecie, m.in. w Los Angeles, Paryżu, San Francisco, Marakeszu, Londynie, Turynie czy Berlinie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Subtelna kobiecość

Subtelna kobiecość

Gdańsk | 18 września 2024

Kolekcja Teri od Tubądzina powstała przy współpracy z ilustratorką Anną Rudak

W kolorach Wenecji

W kolorach Wenecji

Warszawa | 27 maja 2024

Unikatowa przestrzeń baru Va Bene Cicchetti projektu Noke Architect i Tubądzina

Inwestycja w komfort

Inwestycja w komfort

Warszawa | 5 marca 2024

Oto jak może wyglądać nowoczesny taras z płytami koraTER od Grupy Tubądzin

Zawsze miałam misję

Zawsze miałam misję

Mediolan | 17 stycznia 2024

Projektantka Dorota Koziara to prawdziwa osobowość polskiego designu

25-lecie Macieja Zienia

25-lecie Macieja Zienia

Warszawa | 19 grudnia 2023

Partnerem jubileuszu i towarzyszącego mu niezwykłego pokazu mody był Tubądzin