Tu gdzie nocował Pablo Picasso!

Oto Serock u zbiegu Narwi i Bugu – ten dom to zabytek z niezwykłą historią. W 1948 roku nocował tu Pablo Picasso!

Rezydencja składa się z dwóch oddzielnych domków o powierzchniach 80 oraz 30 metrów kwadratowych. Historyczny atut okazał się również logistycznym wyzwaniem, ze względu na nałożone na budynek ograniczenia. Dom jest zabytkiem (w 1948 roku nocował tu Pablo Picasso), dlatego też nie można było zmieniać bryły czy też wysokości pomieszczeń, które w części murowanej mają tylko 210 cm.
 
– Z każdej strony do wnętrza wdziera się natura – woda, ogród i stary sad porastający skarpę. Bardzo ważne było, aby nie przytłoczyć tych widoków, a je podkreślić – mówi projektantka Katarzyna Piotrowska.

We wnętrzu postawiono na ciepłe kolory i naturalne materiały: prawdziwy marmur, drewno, fornir, len. Odnowiono też oryginalną cegłę (pierwotnie do budowy wykorzystano materiał z domów zniszczonych podczas Powstania Warszawskiego).

Część mieszkalna właścicieli to połączenie osobnej bryły w formie nowoczesnej stodoły, gdzie znajdują się salon i kuchnia oraz części murowanej, gdzie znajdują się łazienki, sypialnie oraz jadalnia. Osobny domek (bliźniaczy) pełni funkcję gościnną mieszcząc salon, kuchnię, łazienkę oraz sypialnię na antresoli. Centralnym punktem są kręcone schody, które wchodzą w świetlik dając wrażenie schodów do nieba.

Pablo Picasso gościli w Serocku znani architekci Helena i Szymon Syrkusowie. Słynny hiszpański malarz był wówczas uczestnikiem Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu.

Więcej na: www.katarzynapiotrowska.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Ten dom gra w zielone

Ten dom gra w zielone

Konstancin-Jeziorna | 6 października 2023

Daje mnóstwo komfortu! To dom w Konstancinie-Jeziornie projektu BDR Architekci