Trójwymiarowe formy

Schattdecor, producent zadrukowanych papierów dekoracyjnych i folii finish współpracuje z poznańską School of Form zapoznając studentów z całą gamą materiałów wykorzystywanych w meblarstwie oraz dając im możliwość doświadczania procesu projektowania. W ten sposób firma realizuje dwa istotne cele – wsparcie rozwoju wzornictwa i współpracę z projektantami.

Tegoroczna współpraca została wzbogacona o warsztaty projektowania wielowymiarowej konstrukcji na bazie najnowszego produktu firmy, Smartfoil EVO. Efekty prac kwietniowych warsztatów będzie można podziwiać podczas Łódź Design Festivalu w dniach 8-16 października w centrum wystawienniczym przy ul. Tymienieckiego 3 (budynek C, parter). Zaprezentowanych zostanie pięć projektów, w tym dwa zwycięskie: eliptyczne moduły tworzące organiczną strukturę oraz instalacja w formie lampy.

Smartfoil EVO, która wyróżnia się naturalnością, wytwarzana jest w polskim zakładzie Schattdecor w Tarnowie Podgórnym. Oprócz idealnej optyki, uzyskanej dzięki efektom synchronicznym, specjalistom z Schattdecor udało się podnieść również wytrzymałość produktu poprzez udoskonalenie jego czysto mechanicznych właściwości. Produkt w postaci wzoru Orzech Columbia wyróżniony został prestiżową nagrodą Top Design  Award podczas targów Arena Design 2015 oraz jest finalistą konkursu Dobry Wzór 2015.

Podczas  targów Arena Design narodził się pomysł zorganizowania warsztatów z Smartfoil EVO  dla studentów poznańskiej School of Form. Jedną z wytycznych do stworzenia formy wystawienniczej z nową folią było użycie sytemu tensegrity. Jest to rodzaj konstrukcji, który polega na wzajemnym stabilizowaniu się elementów rozciąganych i ściskanych. Układy przestrzenne tego typu składają się ze sztywnych elementów (najczęściej prętów, ale też elementów trójwymiarowych), połączonych między sobą za pomocą elementów wiotkich (naprężone liny, cienkie pręty itp.). Dodatkowo, sztywne elementy nie mogą się wzajemnie dotykać. Trójwymiarowe formy powstające w oparciu o ten system konstrukcji intrygują, odznaczając się wizualną lekkością i często zaskakując swoją elastycznością. Przy ich tworzeniu niezwykle ważna jest staranność i dbałość o to, aby elementy układu pracowały we wzajemnej równowadze.

W pierwszy weekend trwania Łódź Design Festival Schattdecor i School of Form zapraszają na kreatywne warsztaty z konstrukcją tensegrity! Warsztaty prowadzone będą przez trójkę studentów SoF.

Więcej na: www.schattdecor.pl i www.sof.edu.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Intymna strona porcelany

Intymna strona porcelany

Warszawa | 9 grudnia 2022

Anna Marciniszyn, twórczyni Nodi Studio, opowiada o swojej miłości do porcelany

Wariacja na temat ikony

Wariacja na temat ikony

Mediolan | 22 listopada 2021

Od studiów inżynierskich do ceramiki. Piotr Podziomek prezentuje „Wrażliwość”