Utwardzanie strumieniem elektronów

Regały Billy od IKEA to jeden z hitów sprzedażowych szwedzkiego koncernu. Dotąd na całym świecie sprzedano ich ponad 120 mln egzemplarzy. Wiedzieliście, że pokryte są folią imitującą fornir, która produkowana jest pod Poznaniem w firmie Schattdecor? Teraz będzie ona całkowicie ekologiczna, gdyż niemiecki producent zaprojektował i wdrożył zupełnie nową maszynę, która umożliwi produkcję folii bezformaldehydowych.

– Prace nad nową maszyną lakierniczą zostały zainspirowane przez firmę IKEA, a konkretnie przez standard „as natural wood”, który zakłada, że powierzchnie lakierowane (ani żadne surowce użyte przy ich produkcji) nie zawierają formaldehydu. Stąd decyzja o uruchomieniu PML12 w Tarnowie Podgórnym, co umożliwi produkcję folii bezformaldehydowych – mówi Jerzy Szejwian, prezes Schattdecor w Polsce.

PML12 dedykowana jest przede wszystkim do produkcji folii białych, wolnych od emisji formaldehydu. Innowacyjność tej maszyny polega na nakładaniu dwóch warstw lakieru, utwardzanych strumieniem elektronów. Proces produkcyjny jest realizowany przy użyciu lakierów pigmentowych oraz transparentnych. Jest to innowacja technologiczna na skalę światową.

Ponadto maszyna jest wyposażona w zupełnie nowy system nawilżania papieru bazujący na dyszach wodnych (dotychczas wykorzystywana była do tego celu para wodna) oraz układ pomiaru naniesienia on-line poszczególnych warstw lakierów. Układy aplikacyjne zostały zmodyfikowane poprzez zmianę konfiguracji wałków zacierających oraz szereg mniejszych technologicznych usprawnień i nowości. Bardzo istotny jest przy tym aspekt ekologiczny – zminimalizowanie odpadów lakierniczych, znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla, niekorzystanie bezpośrednio z paliw kopalnych, a w przyszłości szerokie zastosowanie dla tzw. zielonej energii elektrycznej, która jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr czy słońce.

W projekt powstania PML12 zaangażowany był bardzo szeroki zespół specjalistów z Polski, Niemiec i innych krajów. Inwestycja w PML12 jest poparta wieloletnim doświadczeniem i zgromadzonym know-how.

– Zaprzestaliśmy używania formaldehydów w całym procesie produkcyjnym, co zainicjowała IKEA a my postawiliśmy na rozwój folii bezformaldehydowych dla całego meblarstwa – mówi Jerzy Szejwian.

Lakier EB produkowany przez Schattdecor jest od teraz zeroemisyjny i w pełni ekologiczny. Produkuje się go metodą utwardzania strumieniem elektronów – to proces, w którym wykorzystuje się wiązkę przyspieszonych elektronów, w celu zapoczątkowania reakcji chemicznych (polimeryzacji).

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) to bezbarwny gaz o gryzącym zapachu. Formaldehyd to konserwant, substancja chemiczna o silnym, toksycznym działaniu na grzyby i bakterie. Jest on obecny w większości organizmów żywych, znajdziemy go w wielu przedmiotach domowych; ma zastosowanie w produkcji przedmiotów użytkowych: kosmetyków, tkanin, farb i lakierów, klejów, tworzyw sztucznych, papieru, płyt drewnopochodnych. Formaldehyd po dostaniu się w większej dawce do organizmu, może powodować problemy ze zdrowiem. Dlatego też wprowadzono określone normy emisyjne dla formaldehydu, również w materiałach drewnopochodnych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

SUKCES OSIĄGA TEN, KTO SIĘ WYRÓŻNIA

Zadruk cyfrowy

Tarnowo Podgórne | 8 grudnia 2017

Kolekcja Digital Visions by Schattdecor.

Trójwymiarowe formy

Trójwymiarowe formy

Tarnowo Podgórne | 18 września 2015

EVOlution z folią Evo. Schattdecor spotyka School of Form.

Doświadczanie

Doświadczanie

Poznań | 10 maja 2015

Warsztaty Schattdecor i poznańskiej School of Form.