The Brick Vault House. Niezwykły dom zbudowany wewnątrz ramy

The Brick Vault House zaskakuje już od pierwszego wejrzenia, łącząc w sobie klimat hiszpańskiego rzemiosła z duchem podmiejskiego domu w strefie przemysłowej. Nietypowy budynek na przedmieściach New Santa Barbara w Walencji w Hiszpanii został zaprojektowany przez studio Space Popular na zlecenie lokalnego dewelopera. 

The Brick Vault House – oryginalne budownictwo przyjazne dla środowiska

Całość budowli skupiona jest wokół zielonej, stalowej ramy, odsłaniając ceglane, łukowate sklepienia i podkreślając modułową strukturę. – Zależało nam, aby ten dom był punktem wyjścia, prototypem dla kolejnych deweloperów w tej okolicy – tłumaczą projektanci ze Space Popular. – Strukturę siatki zaproponowaliśmy, aby w kolejnych domach mogła przechodzić w różne konfiguracje, unikając powielania, ale wciąż zachowując pewną wizualną jednolitość.

Wewnątrz The Brick Vault House wszystkie pomieszczenia zostały skupione wokół centralnej klatki schodowej, która łączy trzy poziomy budynku. Również tutaj za wizualną spójność odpowiadają zielone ramy, kontrastujące z nieskazitelną bielą zarówno wewnętrznych ścian jak i fasady.

Charakterystyczne łuki nazywane są sklepieniami Guastavino na cześć hiszpańskiego architekta i budowniczego Rafaela Guastavino, który w XIX wieku spopularyzował tę metodę budowania, niewymagającą wykorzystania rusztowania i szalunków.

– Chociaż obecnie istnieją szybsze i bardziej wydajne metody budowy, wybraliśmy ten system ze względu na połączenie materiałów przyjaznych dla środowiska i promowanie lokalnego rzemiosła – tłumaczą swój wybór projektanci.

Więcej na: www.spacepopular.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Śródmiejski azyl

Śródmiejski azyl

Iława | 24 września 2022

Dom jednorodzinny projektu pracowni IFA. Nowoczesny i praktyczny!