Sztuczna inteligencja zaprojektuje tkaniny?

Nowa wrażliwość — to hasło, które właśnie teraz ma jednoczyć branżę tekstyliów. Ogłoszono je podczas konferencji Heimtextil Trends 24/25, zapowiadającej nową edycję jednej z największych na świecie imprez poświęconych tekstyliom. Ta rozpocznie się już 9 stycznia 2024 r. Targi Heimtextil tradycyjnie we Frankfurcie nad Menem.

Najbliższa edycja Heimtextil, do której zbliżamy się wielkimi krokami, ma skupiać się właśnie na transformacji branży tekstyliów. Podczas pierwszej konferencji poświęconej temu tematowi mówiono o bardziej wrażliwym podejściu do tekstyliów. Wśród najważniejszych trendów wymieniano produkcję tekstyliów na bazie roślin. Mówiono też o tym, jak wydłużyć życie tekstyliów czy jak za pomocą technologii bioinżynieryjnych wykorzystać naturalne składniki do ich produkcji.

Design na Heimtextil Trends dawno już wyszedł poza samo wzornictwo. Wita się teraz z bardzo szeroko pojętym światem nauki. Wszystko w trosce o ekologię. Tegoroczne trendy kontynuują zeszłoroczną tematyką. Wówczas targi Heimtextil skupiały się na rozwiązaniach dotyczących budowania obiegu zamkniętego tekstyliów.

Magazyn Design Alive

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 45 JESIEŃ 2023

— Podczas nadchodzącego Heimtextil Trends ponownie pokażemy, w jaki sposób trwa transformacja branży tekstyliów domowych. W ten sposób będziemy starali się tworzyć inspirujące treści, które przełożymy na światowe megatrendy i wizje tekstyliów przyszłości – mówi Olaf Schmidt, wiceprezes ds. tekstyliów i technologii tekstylnych frankfurckich targów.

Podczas najbliższej edycji wydarzenia szczególny nacisk kładziony będzie na innowacje i zmiany w składzie tekstyliów.

— W tym kontekście tytułowa wrażliwość oznacza uwzględnienie wpływu na środowisko podczas projektowania produktu. Zrozumienie, jak działają naturalne ekosystemy i nadanie priorytetu równowadze jako wartości kluczowej — akcentuje Anja Bisgaard Gaede, założycielka Sport Trends & Business, skandynawskiej organizacji zajmującej się badaniem trendów.

I tu zaskoczenie (a może nie?). Dyskusja toczyć się będzie również wokół wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie projektowania produktów. Miałaby ona wnieść nową jakość do procesu opracowywania nowych tekstyliów. Czy wniesie? Tego dowiemy się niebawem, może już podczas styczniowego Heimtextil, podczas którego gros spotkań poświęconych zapewne będzie także wspomnianym tekstyliom roślinnym.

Na targach dowiemy się, jakie właściwości mają lub mogą mieć tekstylia produkowane z kaktusów, konopi czy wodorostów i kauczuku.

Targi Heimtextil. Co, gdzie, kiedy?

Targi Heimtextil to organizowana od 1971 roku  impreza wystawiennicza  poświęcona branży tekstylnej. Każdorazowo gromadzi ona blisko 3 tys. wystawców i ponad 60 tys. zwiedzających.

To absolutnie obowiązkowe wydarzenie dla wszystkich zaangażowanych w branżę wnętrzarską, którzy pracują z tekstyliami właśnie.

Najbliższa edycja Heimtextil Frankfurt rozpocznie się 9 stycznia 2024 r. i potrwa przez trzy dni.

Więcej informacji dla chcących odwiedzić frankfurckie targi znajdziecie tutaj.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zgiełk światowego handlu

Udane targi

Frankfurt nad Menem | 12 marca 2019

Na targach Ambiente nadal odczuwamy zgiełk światowego handlu.

Producenci tekstyliów stawiają na ekologię i… sen

Heimtextil

Frankfurt nad Menem | 1 marca 2019

Targi skoncentrowane były m.in. na temacie snu.