Sztuka w centrum uwagi

Niektórzy szukają w sztuce współczesnej głównie funkcji dekoracyjnej. Inni – potrafią docenić jej wartość, i to do niej dostosowują całe otoczenie. W tym drugim przypadku łatwo jednak o klęskę urodzaju, kiedy zamiast estetycznego dopełnienia, dom zamienia się muzeum. Renowacja dwupoziomowego mieszkania w Žižkovie projektu studia No Architects została przeprowadzona tak, aby tej klęski nie odnieść.

Motywem przewodnim projektu stała się liczba 69,  jako nawiązanie do obrazu Vladimíra Houdka, mającego szczególne znaczenie dla właścicieli domu. Inspirację szczególnie łatwo dostrzec w meblach. Zaokrąglone formy i chropowate krawędzie szczególnie wybijają się na pierwszy plan w kuchni, gdzie zawisł obraz. Odniesień do dzieła nie zabrakło jednak również w dalszej części mieszkania, gdzie matematyczny deseń naniesiono na obudowę biblioteczki w części dziennej.

Drugim obrazem, który miał znaczący wpływ na aranżację jest dzieło Josefa Bolfa. Elegancka melancholia pejzażu znajduje odbicie w teksturze ściany, na której zawisł oraz kształcie stojącej lampy, która przypomina zastygniętą łzę.

Sztuka stała się dla projektantów głównym punktem odniesienia, jednak w centrum uwagi wciąż pozostają tu mieszkańcy. Aby dostosować przestrzeń do ich potrzeb, 130-metrowe mieszkanie w Pradze przeszło szereg zmian. Zmodyfikowano m.in. układ funkcjonalny i system ogrzewania, dodano klimatyzację i wymieniono instalacje. Dwie kondygnację łączy też zupełnie nowa klatka schodowa. Wszystkie meble, począwszy od łóżka, poprzez szafki i stół jadalny, wykonano na zamówienie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak ze snów

Jak ze snów

Warszawa | 1 czerwca 2024

Oto projekty pokoi dziecięcych, które wyznaczają nowe standardy!

Ołtarz na szpargały

Ołtarz na szpargały

Praga | 22 października 2023

Jiří Krejčiřík stworzył kolekcjonerską serią oryginalnych mebli. Zaskakują!