No Architects przywraca wdzięk zagmatwanej przestrzeni

Pracownia No Architects nadała domowej atmosfery wysłużonej przestrzeni w jednej z najbardziej tętniących życiem dzielnic Pragi, zaprojektowanej przez słynnego czeskiego architekta Antonína Engela.

Dejvice to gwarna dzielnica mieszkalna ze stylowymi kawiarniami i restauracjami. Ambasady, uniwersytety i duża zagraniczna społeczność nadają okolicy międzynarodowy klimat. Wille i bloki mieszkalne z okresu międzywojennego sąsiadują tu z nowoczesnymi budynkami. Za koncepcję architektoniczną dzielnicy odpowiadał w latach 20. XX wieku Antonín Engel. Architekt  stworzył również charakterystyczny układ funkcjonalny wnętrz budynków, skupiając wszystkie pomieszczenia wokół jednego centrum: części mieszkalnej.

Renowacja mieszkania w wykonaniu Pracowni No Architects

Taki układ znajdziemy również  mieszkaniu, którego renowacji podjęła się pracownia No Architects. Na powierzchni 100 metrów kwadratowych, wzdłuż zaciemnionego korytarza, rozmieszczono przylegający do jednej ściany szereg pokoi. I tak z serca domu – salonu – przechodzimy do dwóch przeciwległych sypialni, a następnie do dużej kuchni z aneksem jadalnym.

Zarówno fasada jak i wystrój wnętrz otwarcie nawiązują do czasów, kiedy powstał budynek. –  Naszą pracą staraliśmy się odtworzyć elegancję oraz otwartość budynku z początku XX wieku – zdradzają architekci.

To właśnie dlatego motywy na osłonach grzejników odnajdziemy również na klatce schodowej budynku a spiczaste ościeżnice drzwi powielają sztukaterie ściany wokół okien. W efekcie mieszkanie przypomina matrioszkę, gdzie jedna część płynnie przechodzi w kolejną składając się na poczucie płynności, a zarazem spójności, której  w całym mieszkaniu głównym wyznacznikiem jest odnowiony parkiet w jodełkę.

Kim był Antonín Engel

Antonín Engel (1879-1958) był czeskim architektem, urbanistą i teoretykiem architektury. Naukę zdobywał pod okiem mi.n. samego Otto Wagnera w Akademii Wiedeńskiej. Jego najbardziej znane prace to budynek Wodociągów Praskich w Podolí, budynki Ministerstwa Kolei i Ministerstwa Obrony oraz koncepcja urbanistyczna dzielnicy Pragi, Dejvice.

Więcej na: www.noarchitects.cz

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Powiązane artykuły: