No Architects przywraca wdzięk zagmatwanej przestrzeni

Pracownia No Architects nadała domowej atmosfery wysłużonej przestrzeni w jednej z najbardziej tętniących życiem dzielnic Pragi, zaprojektowanej przez słynnego czeskiego architekta Antonína Engela.

Dejvice to gwarna dzielnica mieszkalna ze stylowymi kawiarniami i restauracjami. Ambasady, uniwersytety i duża zagraniczna społeczność nadają okolicy międzynarodowy klimat. Wille i bloki mieszkalne z okresu międzywojennego sąsiadują tu z nowoczesnymi budynkami. Za koncepcję architektoniczną dzielnicy odpowiadał w latach 20. XX wieku Antonín Engel. Architekt stworzył również charakterystyczny układ funkcjonalny wnętrz budynków, skupiając wszystkie pomieszczenia wokół jednego centrum: części mieszkalnej.

Taki układ znajdziemy również mieszkaniu, którego renowacji podjęła się pracownia No Architects. Na powierzchni 100 metrów kwadratowych, wzdłuż zaciemnionego korytarza, rozmieszczono przylegający do jednej ściany szereg pokoi. I tak z serca domu – salonu – przechodzimy do dwóch przeciwległych sypialni, a następnie do dużej kuchni z aneksem jadalnym.

Magazyn Design Alive

NR 10/2023 HOME

ZAMAWIAM

NR 10/2023 HOME

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 42 ZIMA 2022

Zarówno fasada jak i wystrój wnętrz otwarcie nawiązują do czasów, kiedy powstał budynek. –  Naszą pracą staraliśmy się odtworzyć elegancję oraz otwartość budynku z początku XX wieku – zdradzają architekci.

To właśnie dlatego motywy na osłonach grzejników odnajdziemy również na klatce schodowej budynku a spiczaste ościeżnice drzwi powielają sztukaterie ściany wokół okien. W efekcie mieszkanie przypomina matrioszkę, gdzie jedna część płynnie przechodzi w kolejną składając się na poczucie płynności, a zarazem spójności, której  w całym mieszkaniu głównym wyznacznikiem jest odnowiony parkiet w jodełkę.

Kim był Antonín Engel

Antonín Engel (1879-1958) był czeskim architektem, urbanistą i teoretykiem architektury. Naukę zdobywał pod okiem mi.n. samego Otto Wagnera w Akademii Wiedeńskiej. Jego najbardziej znane prace to budynek Wodociągów Praskich w Podolí, budynki Ministerstwa Kolei i Ministerstwa Obrony oraz koncepcja urbanistyczna dzielnicy Pragi, Dejvice.

Więcej na: www.noarchitects.cz

Powiązane artykuły: