Przepis na kamienicę

W zabytkowej praskiej kamienicy tętni dziś nowe życie. Za jej metamorfozę, łączącą nową narrację z poszanowaniem historycznej tkanki, odpowiada czeska pracownia Plus One Architects.

Budynek z przełomu XIX i XX wieku znajdujący się przy Boleslavovej 3 przeszedł gruntowną renowację na zlecenie dewelopera, który zaplanował tu stworzenie nowoczesnych apartamentów. 

Efektem jest wielowymiarowa przestrzeń mieszkalna, która zyskała współczesne udogodnienia, ale nie straciła swojego charakteru.

Magazyn Design Alive

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Z zewnątrz kluczowym elementem transformacji, obok odświeżenia elewacji, było przekształcenie dawnych otwartych galerii – korytarzy prowadzących do mieszkań – w prywatne balkony. Zachowano także funkcję wspólnego dziedzińca, który stał się przestrzenią integracji sąsiedzkiej. Podwórze, dostępne dla wszystkich mieszkańców, uzupełniają starannie utrzymane ogródki frontowe należące do lokali na parterze.

– Sukces całego procesu opierał się na wolności i zaufaniu, jakie otrzymaliśmy od inwestora – podkreśla architektka Petra Ciencialová. – Klient wspierał naszą wizję i nie bał się odważnych rozwiązań materiałowych czy kolorystycznych.

Architekci postawili na klarowność układu i subtelną grę detalem. Charakterystyczne arkady galerii zaakcentowano ceramicznymi płytkami w szachownicę oraz minimalistycznymi metalowymi balustradami. Spadzisty dach uzupełniły duże okna, które zapewniają optymalne doświetlenie mieszkań na najwyższej kondygnacji.

Plus One Architects
Jedyny w budynku dwupoziomowy apartament wyróżnia się monolityczną, betonową klatką schodową oraz niezależnym wejściem bezpośrednio z ulicy.

Materiały i detale

Kluczową rolę w odbudowie kamienicy odegrała rewitalizacja przestrzeni wspólnych. Dawniej pełniły one funkcję reprezentacyjną, co znalazło odzwierciedlenie w projekcie Plus One Architects.

Serce budynku stanowi oryginalna, kręta klatka schodowa. Jej kamienne stopnie poddano jedynie delikatnemu szczotkowaniu, a także zabezpieczono je powłoką ochronną, co pozwoliło zachować ich surową fakturę. Spiralny bieg schodów podkreśla subtelne, liniowe oświetlenie, prowadzące użytkowników przez wszystkie kondygnacje.

Pastelowe ściany korytarzy kontrastują z ciemnymi panelami drzwi wejściowych oraz skrzynkami pocztowymi wykonanymi z forniru o brązowym, lekko nakrapianym wykończeniu. Podłogi korytarzy łączą wylewane posadzki z drobnymi kaflami w strefach wejściowych do mieszkań, nadając przestrzeni uporządkowany rytm.
Aranżacja mieszkań pokazowych stała się okazją do promocji czeskiego rzemiosła – wykorzystano m.in. niebieskie krzesło Ode to Chair 14 autorstwa Jiříego Krejčíríka dla marki TON oraz czerwoną ławę od Capacity System.

Szyte na miarę

Każde z 15 mieszkań w budynku ma unikalny układ, dostosowany do specyfiki przestrzeni i jej potencjalnych użytkowników.

– Mieszkania na pierwszym i drugim piętrze zostały przeprojektowane tak, aby lepiej odpowiadały współczesnym standardom – powiększono łazienki, zoptymalizowano układy funkcjonalne, a niektóre lokale zyskały balkony. Wzmocnienie stropów płytami betonowymi nie tylko poprawiło stabilność konstrukcji, ale stało się także interesującym elementem wizualnym w postaci odsłoniętych sufitów – mówi architektka Kateřina Průchová.

Najbardziej intensywne prace objęły poddasze, które podzielono na cztery mieszkania o zróżnicowanych metrażach. Kluczowym wyzwaniem było uniknięcie podwieszanych sufitów przy jednoczesnym maksymalnym doświetleniu wnętrz. – Naturalne światło było dla nas priorytetem, zarówno na poddaszu, jak i w mieszkaniach na niższych kondygnacjach – wyjaśnia Průchová.

Wszystkie lokale oferują podobny standard wykończenia, obejmujący podłogi z wbudowanym ogrzewaniem elektrycznym oraz nowoczesne łazienki, gdzie ziemiste odcienie łączą się z bielą. W mieszkaniach na parterze zachowano oryginalne elementy konstrukcyjne, takie jak sklepienia kolebkowe i wnęki, natomiast na najwyższym piętrze zamontowano klimatyzację.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Stalowy eksperyment

Stalowy eksperyment

Černošice | 8 grudnia 2024

Wizjonerska architektura w minimalistycznym stylu od czeskich architektów

Ołtarz na szpargały

Ołtarz na szpargały

Praga | 22 października 2023

Jiří Krejčiřík stworzył kolekcjonerską serią oryginalnych mebli. Zaskakują!

Kolorowy funkcjonalizm

Kolorowy funkcjonalizm

Praga | 11 marca 2023

W tym mieszkaniu od No Architects wszystko zostało zaprojektowane od podstaw

Betonowa rewolucja

Betonowa rewolucja

Praga | 21 lutego 2023

Architektka wnętrz Markéta Bromová zaprojektowała mieszkanie bez drzwi