Świątynia drewna. Centrum Promocji Drewna od MMA Pracownia Architektury

Centrum Promocji Drewna to projekt zlecony przez Nadleśnictwo Łuków jako inwestycja Lasów Państwowych. Obiekt jest elementem prowadzonego przez Lasy Państwowe programu „Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”, promującego drewno jako materiał budowlany szczególnie ważny i potrzebny w czasie walki ze zmianami klimatycznymi.

Za projekt odpowiada pracownia MMA Pracownia Architektury z Lublina. Wielofunkcyjny budynek o powierzchni 300 metrów kwadratowych jest doskonałym przykładem „zielonej” inwestycji realizowanej przez instytucję publiczną. Jednocześnie wymyślony i konsekwentnie realizowany jako świątynia drewna.

Swoją formą nawiązuje do tradycyjnej architektury drewnianej. Wpisuje się jednocześnie w coraz silniej rozwijający się trend budowania z drewna zamiast z betonu. Podstawowym celem projektu było dążenie do uzyskania 100% zawartości drewna w budynku. Konstrukcja, izolacja i wykończenie budynku zostały wykonane z materiałów drewnianych i drewnopochodnych przez lokalne firmy. Fasada wentylowana oraz dach pokryto gontem osikowym. Ogromne przeszklenia wpuszczają do środka mnóstwo światła zapewniając poczucie bliskości z lasem. Wszystkie parametry techniczne elementów budynku spełniają wymogi Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Jako budynek administracyjny, Centrum Promocji Drewna składa się z pomieszczeń biurowych, zaplecza technicznego oraz sali wielofunkcyjnej przeznaczonej do organizacji spotkań edukacyjnych, oraz konferencji. Oprócz tego stałym elementem sali będzie ekspozycja o tematyce związanej z ochroną przyrody oraz gospodarką leśną.

Więcej na: www.mmapracownia.pl

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Stolarz wabi sabi

Stolarz wabi sabi

Warszawa | 5 sierpnia 2022

Miłość do drewna podąża za nim gdziekolwiek się uda: Maciej Gąsienica Giewont