Kafelki muzy Memphis

Wibrujące kolorem konstrukcje form mimo zmieniających się mód i trendów wciąż mają siłę uwodzenia. Nathalie du Pasquier, współzałożycielka legendarnej Grupy Memphis, nieprzerwanie tworzy, a jej koncepcje z lat 80. inspirują kolejne pokolenia.

Jej projekty dekorowanych powierzchni, takich jak tkaniny, dywany, meble i laminaty z tworzyw sztucznych, odegrały ważną rolę w powstaniu niepowtarzalnego stylu Memphis. Mimo sukcesów, jakie odniosła jako projektantka, od końca lat 80. postawiła na malarstwo, jedynie od czasu do czasu współpracując z ciekawymi markami, np. awangardową, mediolańską firmą modową Fiorucci, dla której projektowała wzory i akcesoria. W 2014 roku została zaproszona przez American Apparel do stworzenia kolekcji inspirowanej stylem Memphis, a w 2020 roku wymyśliła kolekcję ceramiki Mattonelle Margherita dla firmy Mutina. Ekscytujące zastosowanie koloru nieustająco zjednuje jej miłośników, chociaż ona sama nigdy nie interesowała się trendami.

– Zajmuje mnie tworzenie rzeczy inaczej niż wszyscy. Oferuję wzory, które moim zdaniem sprawdzają się w każdym momencie. Dążę do ponadczasowości! – wyjaśnia projektantka. – Zawsze intrygowało mnie oddawanie iluzji przestrzeni na płaskiej płaszczyźnie.

Konstruowanie jest kluczem do całej jej twórczości. Geometryczne elementy graficzne, które intensywnie zapełniały powierzchnie mebli i dywanów z lat Memphis, w rzeźbiarskim wydaniu zamieniły się w pozbawione funkcji artefakty. Malowane na papierze lub płótnie budują struktury, które w rzeczywistości nie mogłyby istnieć.

Obecnie miłośnicy Grupy Memphis mogą kupić przedmioty sygnowane jej nazwiskiem w HAY i The Wrong Shop, a także we włoskiej firmie Mutina, dla której artystka zaprojektowała kolekcję płytek ceramicznych – 41 wzorów, które wyróżniają się odważną kolorystyką i żywymi wzorami, można dowolnie komponować, tworząc ekspresyjne wzory przywodzące na myśl wnętrza z filmów Almodóvara.

Szaleństwo form i kolorów

Nathalie du Pasquier

Urodzona w 1957 roku francuska projektantka od 1979 roku mieszka w Mediolanie. Choć w 1981 roku należała do grupy założycieli legendarnej Grupy Memphis, od 1987 r. Nathalie du Pasquier zajmuje się głównie malarstwem, a jej obrazy wystawiane są w prestiżowych galeriach na całym świecie. Równolegle cały czas eksperymentuje z różnymi formami twórczości, nawiązując współprace z licznymi renomowanymi markami. Szczególne zainteresowanie przykłada obecnie do łączenia płaskich powierzchni i trójwymiarowych obiektów, tworząc pełne ukrytej symboliki, surrealistyczne scenerie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Znokautuj to formą!

Znokautuj to formą!

Monachium | 29 kwietnia 2023

Akustyka, ekologia i sztuka. Marie Aigner i jej KnockOut Acoustics

Memphis odrodzenie!

Memphis odrodzenie!

Mediolan | 29 maja 2022

Wystawa „Memphis Again” to must see dla każdego miłośnika designu