Słynne wzory ceramiki na… dywanach

Polska firma Samarth oraz Manufaktura w Bolesławcu połączyły siły, w efekcie czego powstała niezwykła kolekcja… dywanów.

Ceramika z Bolesławca znana jest od pokoleń. Za nowoczesnymi wzorami stoi Magda Gazur, główna projektantka Manufaktury. I to ona podjęła się adaptacji wzorów na potrzeby stworzenia kolekcji dywanów dla toruńskiej marki Samarth.

– To otwartość na ludzi, ich potrzeby i różne postrzeganie świata, ale też odwaga w poszukiwaniu niestandardowych rozwiązań sprawiły, że powstał w mojej głowie pomysł na przeniesienie wzoru z ceramiki na dywan – mówi Monika Gotlibowska, prezes marki Samarth.

W wyniku kooperatywy powstała kolekcja niezwykła: dywany doskonałej jakości, wykonane z naturalnej wełny na bawełnianej osnowie. Tradycyjne w technice wytwarzania, klasyczne pod względem wzornictwa i nowatorskie, biorąc pod uwagę ideę powstania. 

Kolekcję utworzyło pięć najbardziej charakterystycznych dla ceramiki z Manufaktury wzorów. Zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Następnie przyszedł czas na przeniesienie wzorów na dywany. Projekty stworzyła Magda Gazur, a na potrzeby tkackich krosen zaadaptowali je, współpracujący z marką Samarth, projektanci z indyjskiego stanu Uttar Pradesh.

– Manufaktura, która od wielu lat kultywuje tradycje bolesławieckiej kamionki, na co dzień tworzy naczynia w duchu klasycznych technik. Chętnie podejmujemy jednak nowe wyzwania, czerpiemy z nowoczesnego wzornictwa – to daje tyle możliwości! Moja współpraca z firmą Samarth miała początkowo mieć formę jednorazowego, indywidualnego projektu. Jednak spotkanie z Moniką Gotlibowską zaowocowało pomysłem na stworzenie wspólnej kolekcji, czegoś, czego jeszcze nie było – mówi projektantka. 

Manufaktura w Bolesławcu

Manufaktura w Bolesławcu – to nazwa znana każdemu miłośnikowi polskiego wzornictwa. Pierwsze kamionkowe naczynia z białym szkliwem, dekorowane charakterystycznymi, drobnymi wzorami powstały na Dolnym Śląsku w XIV w. Dziś bolesławiecka ceramika, produkowana przez Manufakturę od ponad 30 lat, cieszy się ogromną popularnością zarówno w kraju, jak i za granicą. Bolesławieckie kolekcje były niejednokrotnie pokazywane na międzynarodowych targach wzornictwa Ambiente we Frankfurcie, a najwięcej zagranicznych fanów znajdują w Stanach Zjednoczonych i… Korei!

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ciepło ludzkich rąk zaklęte w przedmiocie. Dlaczego tak chętnie wracamy do tradycyjnego rzemiosła

Tradycyjne rzemiosło

Warszawa | 10 maja 2021

Przesyceni produkcją masową coraz częściej stawiamy na tradycyjne rzemiosło

Sztuka stemplowania

Sztuka stemplowania

Warszawa | 23 stycznia 2020

Tradycja i popkultura zespojone w kolekcji ceramiki POP App

Renesans Bolesławca

Renesans

Bolesławiec | 21 lutego 2016

Renesans - ceramiczna kolekcja Doroty Koziary.

Innowacja tradycji. Oskar Zięta dla Bolesławca [zdjęcia]

Kubki Zięty

Bolesławiec | 29 stycznia 2015

Naczynia projektu Oskara Zięty dla Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec".