Innowacja tradycji. Oskar Zięta dla Bolesławca [zdjęcia]

Gdzie wiekowa tradycja łączy się z nowymi technologiami i nowoczesnym projektowaniem, czyli naczynia projektu Oskara Zięty dla Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu .

Współpraca Oskara Zięty z Manufakturą „Bolesławiec”

Manufaktura „Bolesławiec” kojarzona jest z charakterystycznymi wzorami wykonywanymi metodą stempelkową. Tę unikatowość i ręczny sposób produkcji wziął pod uwagę także Oskar Zięta, interpretując koncept „When innovation meets ancient”.

Serię naczyń „Manufaktura by Oskar Zięta” zdobią nieco inne dekoracje od tych, do których przyzwyczaiła nas bolesławiecka fabryka. Ptaki krukowate prosto z Wrocławia, elementy systemów fasadowych wykorzystywanych w blokach, czcionka projektu Mariana Misiaka czy słoje drzew – to tylko niektóre z zaprezentowanych projektów.

Ceramiczne dzieła można na razie oglądać w ramach wystawy zatytułowanej „All we need is less” do końca stycznia we wrocławskiej Galerii Wnętrza. To właśnie w tej instytucji narodziła się idea całego konceptu. Monika Bień-Konigsman przyznaje, że inspirację odnalazła wśród porcelany produkowanej przez światowe marki, w których dość powszechne jest sygnowanie pięknych realizacji nazwiskami cenionych projektantów. W Polsce stanowi to innowację.

Kolekcja obejmuje kilka wzorów, z których część wejdzie do regularnej sprzedaży. Każdy komplet składa się z podkładki, talerza i dużego kubka.

Więcej na: www.zieta.pl, www.polish-pottery.com.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zabawa lekkością

Zabawa lekkością

Warszawa | 21 stycznia 2022

Ultraleggera. Manifest nowoczesnego podejścia do tworzenia w dobie nadprodukcji

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Oskar Zięta: – Jesteśmy inżynieryjnie uzdolnionymi rzeźbiarzami

Ciągle w pędzie

Wrocław | 18 października 2020

Oskar Zięta w rozmowie z „DA” z okazji 10-lecia jego firmy