Spokój pod słońcem Majorki

Na uboczu i z dala od miejskiego zgiełku. Jørn Utzon, słynny twórca Opery w Sydney, po zakończeniu prac nad dziełem swojego życia postanowił odnaleźć wewnętrzny spokój na hiszpańskiej Majorce. Rezydencja Can Lis, nazwana na cześć Lis, żony architekta, jest dziś uważana za ikonę XX-wiecznej architektury.

Budynek powstał w 1971 roku. Duński architekt usadowił go na szczycie klifu, w otoczeniu zielonych zarośli mirtu i sosen, w pobliżu niewielkiej wioski rybackiej.

Co ciekawe – pierwszy model Can Lis powstał z… cukru. Utzon po wielogodzinnej obserwacji krajobrazu następnego dnia powrócił w to samo miejsce z kilkoma pudłami kostek cukru z których zbudował miniaturową rezydencję.

Aby urzeczywistnić swoją wizję architekt sięgnął po okoliczne tradycyjne techniki budowlane i lokalne materiały. W efekcie zamiast jednej, spójnej bryły powstało pięć oddzielnych pawilonów połączonych ze sobą w taki sposób, aby naturalnie oddać kształt klifu, a zarazem zapewniać maksymalne schronienie przed palącym słońcem.

Bazą budynku stały się duże bloki miejscowego piaskowca o różowym zabarwieniu. Wszystkie okna zaprojektowano, jako głębokie nisze, z jednej strony zapewniające bajeczny widok na wybrzeże, a z drugiej – tamujące ilość wpadającego do wnętrza światła.

Wnętrze domu jest maksymalnie proste a jedyne urozmaicenie stanowią ceramiczne płytki, zdobiące kamienne ławy. W całym domu powtarza się również motyw księżyca w nawiązaniu do nazwy ulicy „Calle de la Media luna” – ulica Półksiężyca.

Z czasem Can Lis stało się tak popularne, że w 1994 roku Jørn oraz Lisa przenieśli się do Can Feliz, domu, którego położenie tym razem objęli ścisłą tajemnicą. Can Lis stało się zaś rodzinnym domem wakacyjnym a częściowo muzeum i taką rolę pełni do dziś.

Magazyn Design Alive

NR 9/2022 HOME

ZAMAWIAM

NR 9/2022 HOME

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 41 JESIEŃ 2022

Jørn Utzon

Jørn Oberg Utzon (1918–2008) to duński architekt modernistyczny, laureat Nagrody Pritzkera (2003 r.), znany przede wszystkim jako autor Sydney Opera House.

W młodości chciał zostać oficerem marynarki, lecz nie został przyjęty do akademii. W 1937 rozpoczął studia architektoniczne w Kopenhadze. W 1942 roku został współpracownikiem Paula Hedqvista w Sztokholmie, pracował również dla Gunnara Asplunda, Alvara Aalto, a następnie Franka L. Wrighta.

W 1950 r. założył własne biuro architektoniczne w Kopenhadze zajmując się głównie projektowaniem mieszkań. W 1957 wygrał konkurs na projekt Opery w Sydney, lecz ze względu na przekroczenie kosztów odebrano mu prawo nadzoru nad inwestycją. Dopiero znacznie później, gdy opera stała się jednym z symboli Australii, doceniono Utzona, nadając mu m.in. w 1985 Order of Australia i w 2003 doktorat honoris causa Uniwersytetu w Sydney.

W latach 60. kontynuował projektowanie mieszkań, wygrał również wiele konkursów na projekty prestiżowych obiektów użyteczności publicznej. Po przejściu na emeryturę na stałe zamieszkał na Majorce.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: