Ściana pełna sztuki

Domowa galeria sztuki. Warto znać zasady kompozycji, by mądrze je łamać. W ramach na ścianie możesz zamknąć bliskie Twojemu sercu obrazy – rodzinne zdjęcia, wymowne plakaty i ekspresyjne płótna, wełniane klimy czy suszone kwiaty. Ściana ubrana w sztukę i osobiste pamiątki będzie opowiadać historię, inspirować do pięknego życia. Niech stanie się podobraziem dla kolażu wspomnień i marzeń. 

Domowa galeria sztuki. Jak ją stworzyć?

Na początek znajdź odpowiednie miejsce, zrób mu zdjęcie i przyjrzyj się detalom architektonicznym oraz meblom, jakie znajdują się wkoło. Wyznacz punkty: na jakiej wysokości będzie wisieć najwyższy i najniższy element ściennego kolażu. Zestawiaj ze sobą plakaty, zdjęcia czy obrazy według symetrycznych linii lub harmonijnego kontrastu. Większe elementy powinny znajdować się wewnątrz, mniejsze po zewnętrznej stronie kompozycji otwartej. Kompozycja posiada siłę oddziaływania – może nam dać poczucie równowagi i stateczności lub dynamiki czy artystycznego chaosu.

yestersenn_sciana_pelna_sztuki_designalive (2)

Układ trzech plakatów – Serious Dreamer, The art of fabric no. 07, The art of fabric no. 04 oraz fotografii Captive Dream.

yestersenn_sciana_pelna_sztuki_designalive (3)

Zestawienie plakatu „Bloom” oraz grafiki Terra.

Tę pierwszą buduje się na drodze porządkowania poszczególnych elementów, tworzenia rytmu czy symetrii. Tę drugą – na zasadzie kontrastu: koloru, proporcji, faktur i rozmieszczenia. Wybieraj barwy i tematy, z którymi będziesz się czuć dobrze na co dzień. Zanim przystąpisz do wiercenia otworów w ścianie, warto ułożyć zebrane elementy na płaskiej przestrzeni i poczuć, czy ze sobą współgrają. Rozbudź w sobie estetyczną intuicję… i zaufaj jej. Ostatecznie – to Ty masz pokochać tę kompozycję!

yestersenn_sciana_pelna_sztuki_designalive (8)

Do ściennej kompozycji po lewej wykorzystano ten sam motyw plakatu Abstrakt stworzony dla Atelier Cph w dwóch różnych rozmiarach. Baw się układaniem abstrakcyjnych motywów w różnych kierunkach.

Po prawej: Symetryczne ułożenie plakatów Atelier Cph z kolekcji Deconstructed inspirowanej szkicami architektonicznymi z podróży badawczej do Berlina po Archiwum Bauhausu, pięknie harmonizuje kontrast barw.

Domowa galeria sztuki. Kompozycja geometryczna

Pionowe zawieszenie ramek spowoduje, że pomieszczenie będzie się wydawało wyższe. Poziomy układ doda wnętrzu wytworności i elegancji, ważne by znajdował się mniej więcej na linii wzroku domowników, to znaczy około 150 – 160 cm nad podłogą. Układ dwóch siostrzanych plakatów lub grafik to najprostszy i jednocześnie niezawodny sposób na udaną kompozycję. Obserwuj, co się dzieje wkoło, patrz na ścianę razem z towarzyszącymi elementami.

yestersenn_sciana_pelna_sztuki_designalive (9)

Jeśli posiadasz całą ścianę do dyspozycji, spróbuj zaaranżować ją od samej podłogi. Przy niesymetrycznym układzie plakatów warto szukać połączeń kolorystycznych w otoczeniu.

Kompozycja nieregularna

Równowaga niesymetryczna dodaje dynamiki. Pozwól sobie na puszczenie fantazji – mieszaj linearne grafiki z czarno białymi fotografiami. Graj kolorem i rozmiarem plakatów. Umieść dominantę w miejscu mocnego punktu, wydzielonego za pomocą metody trójpodziału, często stosowanej w fotografii i malarstwie.

Daj sobie czas na znajdowanie kolejnych elementów pasujących do Twojej naściennej historii. Zajrzyj do galerii sztuki i galerii plakatu na yestersen.com.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Koniec Yestersena

Koniec Yestersena

Warszawa | 12 lipca 2022

Znany e-commerce z unikalnymi meblami od kultowych marek znika z rynku

Karol Misztal. Aviator

Karol Misztal. Aviator

Warszawa | 29 grudnia 2021

Kim jest twórca Yestersena? Oto historia człowieka biznesu kochającego design

Będziemy silniejsi

Będziemy silniejsi

Warszawa | 29 grudnia 2021

Rozmawiamy z Mateuszem Juroszkiem, 34-letnim miliarderem, inwestorem Yestersena