Czas na zmianę! Architektki chcą, aby dopisać je do Stowarzyszenia Architektów Polskich

Bal architektek, nowa feministyczno-architektoniczna inicjatywa na rzecz równouprawnienia kobiet w architekturze, złożył wniosek o zmianę nazwy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich (SAARP). W podobny sposób postąpiły niedawno organizacje architektoniczne w Szwajcarii i Niemczech.

– Zwracamy się z wnioskiem o dodanie do nazwy „Stowarzyszenia Architektek”. Uważamy, że kobiety zasługują na uwzględnienie w nazwie największego stowarzyszenia skupiającego branżę architektoniczną w Polsce – postulują inicjatorki akcji, Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z Miastopracowni oraz Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu w Kielcach, które w pierwszej połowie tego roku rozpoczęły walkę o zaznaczenie obecności kobiet w świecie architektury.

Apelem o zmianę nazwy SARP kontynuuje rozpoczętą wówczas misję mającą na celu zmianę językowych przyzwyczajeń i normalizowanie słowa „architektka”.

Tym razem swój postulat architektki opierają na trzech filarach, które przedstawiają we wniosku skierowanym do SARP:

  • Kobiety w architekturze stanowią podobny ilościowo odsetek, co mężczyźni. Obecnie kobiety w Polsce stanowią ponad połowę studentek na wydziałach architektury i prawie połowę czynnych zawodowo pracowniczek branży.
  • Dodanie Architektek do nazwy wspomoże walkę ze szkodliwym i krzywdzącym stereotypem, że architektura to jedynie męski zawód.
  • Bierzmy przykład z naszych zachodnich sąsiadów. Jesienią 2020 roku niemiecki odpowiednik SARPu – BDA, dodał do swojej nazwy Architektki i obecnie funkcjonuje pod nazwą Bund Deutscher Architektinnen und Architekten.

Aby oddać swój głos wystarczy wypełnić ankietę: Apel o zmianę nazwy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich (SAARP).

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: