Rzymska Villa Medici ożywiona duchem współczesnego designu

Ingerencja w historyczne wnętrza, po których spacerował Galileusz, to ryzykowne wyzwanie. India Mahdavi podeszła do niego bez skrępowania i swój dialog z Villą Medici poprowadziła, używając języka, który kocha najbardziej – mocnych kolorów.

Na malowniczym wzgórzu Pincio w Rzymie znajduje się jedna z najpiękniejszych renesansowych willi miejskich. Otoczona ośmioma hektarami ogrodów Villa Medici (willa Medyceuszy) od 1803 roku jest siedzibą Akademii Francuskiej w Rzymie. Od wieków stanowi także tymczasowy dom dla znanych osobistości ze świata sztuki i nauki; dwukrotnie mieszkał w niej astronom i fizyk Galileusz.

India Mahdavi
W Pokoju Galileusza ustawiono łóżko z baldachimem. Drewnianą podstawę i zagłówek inkrustowano graficzną intarsją w kolorze jagód. Wzór, który pojawia się również na zasłonach otaczających łóżko, nawiązuje do wzorów z historycznej podłogi w Villi Medici.

Projekt Mahdavi jest częścią wieloetapowej renowacji tego 500-letniego budynku, który był niegdyś domem wielkiego księcia Toskanii – kardynała Ferdinanda de Mediciego. Akcja „Re-enchanting Villa Medici” rozpoczęła się w 2022 roku, kiedy włoski dom mody Fendi przeprowadził tu metamorfozę sześciu historycznych sal. Celem projektu jest wprowadzenie do renesansowego zabytku ducha współczesnego designu i nowoczesnej sztuki – docelowo odnowionych zostanie 20 wnętrz.

– Spotkanie z historią jest trochę onieśmielające. Prowadząc tego rodzaju projekt, potrzeba pokory, ale nie można się wstydzić. Należy przeprowadzić rozmowę z budynkiem, pozostając przy tym sobą. Jest to ćwiczenie z równowagi – tłumaczy irańsko-francuska architektka i projektantka India Mahdavi.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Wyraziste barwy, którymi Mahdavi ożywiła wnętrza Villi Medici, nadały nowy wymiar sześciu salonom, w tym prywatnym apartamentom wielkiego księcia Toskanii – są to Pokój Żywiołów, Pokój Muz i Pokój Miłośników Jowisza, a także trzy pokoje gościnne nazwane na cześć Galileusza, Debussy’ego i francuskiej kompozytorki Lili Boulanger.

Kiedy w XVI wieku Ferdinando de Medici kupił budynek i prowadził jego renowację, celebrował przeszłość, koncentrując się na odniesieniach do starożytności. Pięć wieków później India Mahdavi postawiła na kolor i nowoczesne geometryczne wzory. Nie mogło być inaczej – tym właśnie charakteryzuje się jej założona w 2000 roku pracownia.
India Mahdavi
Wystrój z epoki, na który składają się XVI-wieczne freski autorstwa manierystycznego malarza Jacopo Zucchiego, został subtelnie ożywiony kolorowymi meblami i akcesoriami.

Jak dodać wiele, nie ujmując niczego?

Zielone, fioletowe i żółte interwencje Mahdavi ożywiają wnętrza, kontrastując z rzeźbami, obrazami i historycznymi gobelinami. Projektantka odświeżyła antyczne meble nowymi tkaninami w kolorze szafranu i ciemnego różu, wprowadziła też unikalne autorskie meble, które stanęły obok XVI-wiecznych obrazów i fresków Jacopa Zucchiego oraz dekoracji ściennych XX-wiecznego malarza Balthusa.

– Jedyne pytanie, jakie sobie zadałam, brzmiało: „Jak dodać tak wiele, nie ujmując niczego?”. Pracowałam nad tym, starając się wysublimować doświadczenie, jakie daje przebywanie w willi, zamiast próbować tworzyć dekoracje – tłumaczy India Mahdavi.

Freski i malowane sufity w willi Medyceuszy pozostały nienaruszone, a zgodnie z rzemieślniczym charakterem renowacji Mahdavi zleciła rzemieślnikom wykonanie wszystkich tekstyliów, płytek i mebli, w tym łóżek pokrytych skomplikowaną intarsją. Miękkie tekstury, często wykonane z aksamitu, zapraszają do odpoczynku i dodają zmysłowej miękkości historycznym komnatom.

– Willa sama w sobie zapewnia niesamowite przeżycie estetyczne. W ogromnych sypialniach, o powierzchni 70 m kw. i wysokich na 5 m, okna są małe i umieszczone bardzo wysoko. Dlatego wymyśliliśmy łóżka z platformami, aby można było cieszyć się z nich widokiem na ogrody – mówi India Mahdavi.

W zabytkowych wnętrzach można przenocować. Umawiać trzeba się jednak już co najmniej dwa miesiące przed planowaną wizytą w Rzymie. Noc w historycznym pokoju przeprojektowanym przez Indi Mahdavi kosztuje 400 euro, a w „zwykłym” pokoju, jeszcze przed przemianą – 280 euro.

India Mahdavi

India Mahdavi

Rocznik 1962. Architektka, projektantka, scenografka i kolorystka. Mieszka i pracuje w Paryżu. Urodziła się w Teheranie, z ojca Irańczyka i matki pół Egipcjanki, pół Szkotki. Ukończyła architekturę na École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu, wzornictwo przemysłowe na The Cooper Union for the Advancement of Science and Art (NYC), projektowanie graficzne w School of Visual Arts (NYC) oraz projektowanie mebli w Parsons The New School for Design (NYC), zanim w latach 1990–1997 została dyrektorką artystyczną producenta mebli Maison Christian Liaigre. Jej pracownia, założona w 2000 roku przy rue Las Cases, znana jest z różnorodności międzynarodowych projektów, obejmujących także meble i obiekty. Łączy nowoczesny komfort i elegancję z kolorem i humorem, tworząc międzykulturową sztukę użytkową. W 2012 roku otworzyła sklep Petits Objets, promujący rzemiosło i tradycyjne techniki oraz pełen charakterystycznej dla niej palety kolorów. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: