Drzewo warzywne szwedzkiej ikony

Szwedzka marka Svenskt Tenn wzbogaciła się ostatnio o niezwykłe produkty zaprojektowane w konwencji jej słynnego sztokholmskiego showroomu.

Francuska architektka i projektantka India Mahdavi, nazywana „królową kolorów”, słynie z tworzenia wyjątkowych przestrzeni łączących poczucie komfortu i elegancji z kolorem i humorem. Razem ze szwedzką marką artykułów gospodarstwa domowego Svenskt Tenn zaprojektowała dla jej showroomu w Sztokholmie wystawę „Frankly Yours”, skupiającą się na „Drzewie życia”.

To kolorowy projekt Josefa Franka (1885–1967), austriackiego architekta, który wyemigrował do Szwecji i projektował też wzory tekstyliów oraz współtworzył produkty Svenskt Tenn. 

– Widzę to jako rozmowę między mną a Josefem Frankiem – wyjaśnia India Mahdavi.

Nie byłoby Svenskt Tenn (czyli Szwedzkiej Cyny), gdyby nie postać Estrid Ericson, która swoją firmę założyła w 1924 roku. Po dziesięciu latach dołączył do niej austriacki architekt Josef Frank, który niemal z miejsca stał się jej ulubionym projektantem. Do dziś wspomina się bezkonfliktową współpracę tego duetu. Połączyły ich oczekiwania w tworzeniu jakości i stylu, który do dziś bywa określany jako „szwedzka nowoczesność” i jest rozpoznawalny w nawet najbardziej odległych zakątkach świata.

Josef Frank był geniuszem w projektowaniu tkanin, stworzył ich niezliczoną ilość, część z jego projektów przetrwała w archiwach. To niemal bajkowe i wielobarwne wzory, które do dziś potrafią zapładniać niejedną wyobraźnię.

Wzory Franka, mimo upływu lat wciąż mają się dobrze i wciąż znajdują nabywców. A zdarza się, że część tkanin zaprojektowanych przez Austriaka trafiają dopiero teraz, po kilkudziesięciu latach, do produkcji.

Ikony designu: Svenskt Tenn, czyli szwedzki styl

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Uczta dla oczu

Uczta dla oczu

Sztokholm | 21 marca 2024

Erik Bratsberg zaprojektował restaurację Persona, której wnętrze przypomina dom