Drzewo warzywne szwedzkiej ikony

Szwedzka marka Svenskt Tenn wzbogaciła się ostatnio o niezwykłe produkty zaprojektowane w konwencji jej słynnego sztokholmskiego showroomu.

Francuska architektka i projektantka India Mahdavi, nazywana „królową kolorów”, słynie z tworzenia wyjątkowych przestrzeni łączących poczucie komfortu i elegancji z kolorem i humorem. Razem ze szwedzką marką artykułów gospodarstwa domowego Svenskt Tenn zaprojektowała dla jej showroomu w Sztokholmie wystawę „Frankly Yours”, skupiającą się na „Drzewie życia”.

To kolorowy projekt Josefa Franka (1885–1967), austriackiego architekta, który wyemigrował do Szwecji i projektował też wzory tekstyliów oraz współtworzył produkty Svenskt Tenn. 

– Widzę to jako rozmowę między mną a Josefem Frankiem – wyjaśnia India Mahdavi.

Nie byłoby Svenskt Tenn (czyli Szwedzkiej Cyny), gdyby nie postać Estrid Ericson, która swoją firmę założyła w 1924 roku. Po dziesięciu latach dołączył do niej austriacki architekt Josef Frank, który niemal z miejsca stał się jej ulubionym projektantem. Do dziś wspomina się bezkonfliktową współpracę tego duetu. Połączyły ich oczekiwania w tworzeniu jakości i stylu, który do dziś bywa określany jako „szwedzka nowoczesność” i jest rozpoznawalny w nawet najbardziej odległych zakątkach świata.

Josef Frank był geniuszem w projektowaniu tkanin, stworzył ich niezliczoną ilość, część z jego projektów przetrwała w archiwach. To niemal bajkowe i wielobarwne wzory, które do dziś potrafią zapładniać niejedną wyobraźnię.

Wzory Franka, mimo upływu lat wciąż mają się dobrze i wciąż znajdują nabywców. A zdarza się, że część tkanin zaprojektowanych przez Austriaka trafiają dopiero teraz, po kilkudziesięciu latach, do produkcji.

Ikony designu: Svenskt Tenn, czyli szwedzki styl

Magazyn Design Alive

NR 44 LATO 2023

ZAMAWIAM

NR 44 LATO 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Pokojowe draperie

Pokojowe draperie

sztokholm | 10 września 2014

Duże ułatwienie w drapowaniu firan i zasłon.